Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na radniční věži v Jihlavě bude odbíjet „cimbál“

/
/
/
679 ZobrazeníVěděli jste, že úplně nahoře ve věži jihlavské radnice je „cimbál“? Strunný nástroj cimbál byste tam ale hledali marně. Tento je totiž mísovitý zvon, který rozeznívá kladívko bijící do jeho boků a je příbuzný spíše se zvonkohrou. Město se v průběhu června postará o jeho obnovu, a to po konzultaci s hodinářským nadšencem Vojtou Blažkem, který se stará i o hodinový stroj v kostele sv. Ignáce.

„Jihlavanům byl dodnes nejznámější zvuk zvonů na kostele sv. Jakuba, po rekonstrukci budou odbíjet i oba zvony na kostele sv. Ignáce. Nejpřesnější čas však bude mít radniční věž, jejíž hodiny jsou napojeny na satelit s atomovým časem,“ uvedl náměstek pro oblast Městské památkové rezervace Martin Laštovička.

V loňském roce město opravilo společně s první polovinou střechy radnice také věž s hodinami. Pod ciferníkem z 90. let minulého století byl nalezen ciferník původní z konce 18. století, který na místě již po obnově zůstal. V letošním roce město pokračuje opravou druhé poloviny střechy směrem k lesoparku Heulos.

Cena za obnovu cimbálu nepřesáhne 40 tis. Kč a postará se o ni firma Časo-Míra Janků. První část opravných prací proběhla již na začátku května a hodiny by měly začít odbíjet během června. „S ohledem na své předchozí dobré zkušenosti jsem objednal nová elektromagnetická odbíjecí kladiva od pražské firmy Spel. Na jejich vývoji a výrobě jsem se před lety osobně podílel. Jejich velkou výhodou je i zvýšená odolnost proti povětrnostním vlivům,“ doplnil Miroslav Janků z firmy Časo-Míra Janků.

Víte, kdy hodiny na radnici odbíjely naposledy?

Kdy se po jihlavském náměstí zvuk „cimbálu“ rozléhal naposledy, se nedá přesně určit. „Zvon zde ale už určitě nebyl po roce 1948, protože tehdy radnici mohla dominovat pouze obří rudá vlajka se srpem a kladivem. Nepamatují to ani moji rodiče, kteří bydleli v Kreclu,“ uvedl zastupitel města a nadšenec do jihlavské historie, architekt Jaroslav Huňáček, který se podílel na obnově radnice v roce 2004–2006.

  • Facebook
  • Twitter