Na očním oddělení v Jihlavě mají za sebou jedinečný zákrok
Jihlavští oční lékaři jako první v České republice implantovali pacientovi s chronickým diabetickým makulárním edémem nový nitrooční implantát Iluvien. Léčba je revoluční v tom, že účinná léčebná látka se v oku uvolňuje tři roky.
Diabetický makulární edém je závažnou komplikací diabetu 1. i 2. typu. Je nejčastější příčinou ztráty zraku u diabetiků. Dochází k tvorbě otoku v oblasti žluté skvrny sítnice, tedy místa s nejvyšší hustotou světločivných buněk zodpovědných za nejostřejší vidění. Otok sítnice je důsledkem chronického poškození sítnicových cév. Postihuje až 30 % osob trpících diabetem po dobu 20 a více let. Neléčený diabetický makulární edém může vést k závažnému zhoršení zraku.
V jihlavské nemocnici tandem lékařů Jan Ernest a Vladimír Vávra provedli jako první v zemi implantaci nitroočního implantátu Iluvien. „Účinná látka fluocinolone acetonid, obsažená v těle depotního implantátu se kontinuálně uvolňuje v oku až po dobu 36 měsíců bez celkových nežádoucích účinků. Dlouhodobý léčebný efekt implantátu představuje účinnou a bezpečnou metodu léčby chronického onemocnění sítnice u diabetiků. Zabraňuje vzniku recidivy makulárního edému a snižuje léčebnou zátěž i frekvenci návštěv v nemocnici.“ popisuje primář očního oddělení Pavel Pernica.