Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na co nezapomenout při stěhování do nového bydlení

/
/
/
885 ZobrazeníNezbytné zařizování na úřadech nebo u poskytovatelů energií doprovází téměř každé stěhování. Některá hlášení jsou nezbytná, ale většinou se obejdou bez potíží.

Na co nezapomenout při stěhování do nového bydlení

Při vyslovení pojmu „stěhování“ každému z nás asi naskočí něco jiného. Někomu docela příjemná představa a jinému kopřivka. Záleží na tom, jestli jdete za lepším nebo naopak. Jednou z nejpříjemnějších představ bezesporu je, pokud se po bydlení v nájmu konečně stěhujete do svého. Přesto, že je to jistě velice radostné, čekají vás i neradostné události spojené se stěhováním. Vše se ale dá zvládnout v klidu a pohodě. Stačí si zjistit podrobnosti a pak půjde vše hladce.

 • Stěhování z nájemního bytu může probíhat dvěma způsoby.
 1. Nájemní smlouva může být uzavřena na dobu určitou a pak je dobré počkat, až vyprší. Zbavíte se tím starosti s výpovědí. Ale není se čeho obávat. Výpovědní lhůta je většinou tříměsíční, aby bylo možné dojednat vše potřebné a obě strany, pronajímatel i nájemce, se mohli na všem v klidu dohodnout.
 2. Druhou možností je nájem na dobu neurčitou. Tam už je výpověď pochopitelně nutná.

Ani v jednom případě nemusí nájemce uvádět žádný důvod. Váš pronajímatel ale jistě ocení, pokud mu své plány ohledně stěhování ohlásíte včas. To platí především u první varianty. Bude si moci zatím najít nového nájemce.

Čím začít ještě před samotným stěhováním

Před tím, než definitivně opustíte nájemní byt, je nutné vyřešit celou řadu dalších záležitostí. Většinou každý z nás ví, že je nezbytné podepsat předávací protokol, nafotit stav měřičů energií, ale o jedné věci se ví málo.

 • Víte, že máte ze zákona nárok na úroky z kauce?

Pokud jste v bytě bydleli nějaký ten měsíc, pak to asi nebude příliš vysoká částka a většinou se jedná o nějakou tu stokorunu. Záleží také na tom, v jaké výši byla kauce určena. Jiná situace může nastat, pokud dáváte výpověď po deseti nebo více letech. Tam už by stálo za to, zjistit si, na jakou částku máte nárok.

 • Stěhovat se ale můžeme i z vlastního bytu.
 • Tam je postup pochopitelně trochu odlišný.

Je zapotřebí včas kontaktovat správce, orgány družstva či společenství vlastníků. A to jak v místě, ze kterého se stěhujete, tak i v novém působišti. Vyhnete se tím problémům do budoucna.

Nezapomeňte na dodavatele energií

Čím více se blíží samotné stěhování, tím více se přibližuje také okamžik, kdy je zapotřebí přihlásit a odhlásit odběr energií. Jedná se o teplo, plyn, elektrickou energii a vodu.

 • Nejjednodušší to budou mít nájemci, kteří nemají převedené smlouvy na sebe.
 • Ti se pouze finančně vypořádají s pronajímatelem po odečtů měřidel.

Jestliže jsou smlouvy napsané na osobu, která se stěhuje, pak se smlouvy s dodavatelem buď zruší nebo se převedou na jinou osobu. Z řešení tohoto problému nemusíte mít obavu. V případě, že byl odběr napsán na vaši osobu, pak stačí vyplnit příslušný formulář (je možné stáhnout na internetu) a poté zaslat dodavateli. Ten váš požadavek zpracuje a zašle vám konečnou fakturu nebo písemný doklad o tom, že se stáváte novým zákazníkem. V obou případech počítejte s lhůtou pro provedení změn.

 • Na internetu si můžete najít názory a zkušenosti lidí, kteří řešili tyto změny před vámi.
 • Většinou jim dodavatelé vycházeli vstříc a žádný problém nenastal.

Pro pořízení vlastního bydlení bude většinou nezbytná hypotéka

Možná, že se teprve rozhodujete, jestli si vůbec vlastní bydlení pořídit. Nemovitosti jsou v současné době tak drahé, že v podstatě není možné zaplatit dům či byt z ušetřených prostředků. K pořízení vlastního bydlení vám může pomoci půjčka jakou je hypotéka.

 • Mnoho lidí se tohoto kroku obává.
 • A to zejména z jednoho důvodu.
 • Jsou přesvědčeni, že pokud jednou nezaplatí, pak o všechno přijdou.

Rozhodně tomu tak není. Pokud si vyberete solidní banku, pak bude mít jistě i ona zájem na tom, aby její klient postupně splatil cenou částku a nemovitost zůstala v jeho rukou. Existují tedy různé cesty, jak lze vyřešit momentální neschopnost splácet.

 • Uvažovat lze i o preventivním řešení, kterým je pojištění schopnosti splácet hypotéku.
 • Někteří bankovní poskytovatelé vám tento doplněk mohou nabídnout a u některých se musíte sami zeptat.
 • Rozhodně je dobré o tomto kroku uvažovat.
 • Nikdy nevíte, jaká situace v budoucna může nastat.

V případě sjednání životního pojištění můžete dokonce dostat nižší úrok.

O změně vašeho bydliště musí vědět některé úřady

Máme tedy vyřešenou hypotéku, dohodli jsme se s dodavateli energií a nyní přichází na řadu další nezbytné papírování, které stěhování bude doprovázet. Prvním úřadem, který navštívíte, bude obecní, městský nebo obvodní úřad v místě, kam se stěhujete.

 • Zde bude nutné změnu odůvodnit a doložit.
 • K tomu budete potřebovat například výpis z katastru nemovitostí nebo nájemní smlouvu.

Za zápis změny bydliště složíte poplatek ve výši padesáti korun. Osoby mladší patnácti let jsou tohoto poplatku zproštěni. A když už budete na úřadě, pak si můžete ušetřit jednu cestu a rovnou si tu vyřídit nový občanský průkaz s budoucí adresou. Dalšími úřady bude zdravotní pojišťovna a dále pak Česká zpráva sociálního zabezpečení. Podnikatelé navíc navštíví také Finanční a Živnostenský úřad. Pro podnikatele je návštěva a ohlášení nového bydliště na Živnostenském úřadu docela výhodná. Za zapsání změn sice zaplatí sto korun, ale úřad pak sám nahlásí zmíněným třem institucím změnu bydliště.

 • Nezaměstnaní, kteří jsou vedeni na úřadu práce, by měli na příslušné pobočce nahlásit změnu bydliště.

Změna adresy se také nahlašuje u zaměstnavatele, ve škole, na poště (placení SIPO, televizní a rozhlasové poplatky), u telefonního operátora, u banky, pojišťovny. Prostě všude tam, kde máte sjednán nějaký produkt.

 • Otázkou je, zda hlásit změny u lékaře i přesto, že ho nechceme měnit.
 • Pochopitelně, že ano.
 • Je nutné, aby věděl, na jaké adrese skutečně bydlíte.

Jak najít ideální připojení k internetu v novém působišti

Jestliže zdárně projdeme celým ohlašovacím procesem, pak už nás čekají jen záležitosti, které nejsou povinné, ale mohou nám zpříjemnit život. Jednou z nich je připojení k internetu. Pro většinou z nás je to nezbytná součást našeho života, a tak ji asi budeme řešit hned po příjezdu do nového bydliště.

 • Poskytovatelů internetového připojení je celá řada.
 • To s sebou nese jak výhody, tak i nevýhody.
 • Výhodou jistě je, že si můžeme vybrat přesně takového, který bude splňovat naše představy. Velká konkurence je také vítaná pro snižování cen a zlepšování služeb pro zákazníky.
 • Nevýhodou se může stát to, že se v záplavě nabídek tak trochu ztratíte.

Jak na to? Dalo by se říci, že nejvýhodnější nabídky poskytovatelů internetu snadno a přehledně najdete na internetu. Jak to udělat bez internetového připojení? Velice snadno. V dnešní době nabízejí prakticky všechny veřejné knihovny možnost brouzdání po internetu. A to za skutečně malý poplatek. Další možností jsou internetové kavárny. Některá města také nabízejí zdarma připojení na určitou dobu. Jedná se většinou o jednu hodinu. Možností je skutečně hodně.

 • Jednou z cest, jak se v nabídkách zorientovat, je najít si srovnávač.
 • Tam se v návaznosti na vaši aktuální situaci a představy dozvíte, který internet je pro vás tím pravým.

Jestliže raději důvěřujete zkušenostem skutečných lidí, pak je tu jedna dobrá rada přímo pro vás. Velká spousta měst i menších obcí má už dnes facebookové stránky. Stačí se připojit a pak se zeptat. Dozvíte se vše potřebné a možná i něco navíc. A při troše štěstí si tu můžete najít i budoucí přátele.

 • I když je doba někdy velice složitá, stále existují lidé, kteří chtějí ostatním pomáhat.
 • A věřte, že jich není málo.
 • Facebook
 • Twitter