Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na Brodsku nebylo pusto ani před 1500 lety. Už tehdy krajem chodili obchodníci

/
/
/
807 ZobrazeníPřemýšleli jste někdy o tom, co se v okolí dnešního Havlíčkova Brodu dělo před 1000 nebo třeba dokonce 1500 lety? Pokud si myslíte, že nic, mýlíte se. Přes husté vysočinské lesy už tehdy vedla důležitá obchodí cesta. A nejméně jedno místo ji připomíná dodnes – najdete ho ve vesnici Sobíňov u Chotěboře.

Mohl se psát rok 400 nebo možná 450 našeho letopočtu. Římská říše byla dávno za vrcholem, spíš by se dalo říct, že byla na pokraji definitivního krachu. A přesto v téhle době zasáhla do dějin Havlíčkobrodska.

Právě z tohoto období totiž pocházejí římské mince, které archeologové našli v okolí řeky Doubravy – tedy u dnešní Chotěboře, Libice či Ždírce. Mnohé z těchto nálezů nedovodíme. Písemné záznamy přirozeně neexistují, a tak se můžeme jen domnívat, že římští obchodníci tehdy přes Brodsko procházeli kamsi k severu, kde obchodovali s kmeny, jež byly zrovna utábořené v českých zemích.

Po definitivním rozpadu římského impéria tento obchodní ruch utichl. Jeho obnova následovala až po vzniku českého státu. Poutníci začali přes dnešní Havlíčkobrodsko znovu procházet snad někdy na počátku druhého tisíciletí – většinou tudy nosili zboží mezi Čáslaví a Brnem.

Trasa, kudy procházeli, později dostala název Libická stezka. Na území bývalého havlíčkobrodského okresu vedla přes Libici, Sobíňov a Ždírec. Ani o ní toho však mnoho nevíme, písemné prameny o ní totiž prakticky mlčí. Historikové za vrchol jejího významu označují období mezi lety 1000 a 1200. Pak ji zastínila stezka Haberská. Její příběh jsme už dříve popsali ZDE.

Tajemná tvrz Soběnov

Libická stezka je poprvé zmiňována v nedatované listině, která vznikla pravděpodobně až na počátku 13. století. Stojí v ní, že v okolí stezky tehdy (tedy přibližně kolem roku 1200) prakticky nikdo nebydlel. Toto tvrzení odpovídá skutečnosti, dnešní Havlíčkobrodsko bylo totiž významněji osídleno právě nedlouho po roce 1200.

Rozhodně se však nedá tvrdit, že by tehdy v hustých lesích na severu Vysočiny nebyla žádná civilizace. Naopak. Tehdejší vládcové českých zemí totiž museli přinejmenším zajistit zázemí a bezpečí pro poutníky. V okolí Libické stezky proto vznikaly různé strážní tvrze.

Jedna z nich byla na území dnešního Sobíňova. Nesla název Soběnov a ani o ní nevíme prakticky nic. Její nepatrné zbytky je však možné označit za jednu z mála připomínek Libické stezky. Kdy tvrz vznikla, netušíme. Dokonce i odhadnout je to velmi obtížné. Mohlo to být snad někdy před rokem 1150. Na Soběnově měli své zázemí především vojáci, kteří dohlíželi na to, aby poutníky na stezce například nikdo nepřepadával.

Do kdy tvrz tomuto účelu sloužila, se můžeme opět jen domnívat. Mohlo to být přibližně do roku 1300. Pak totiž Libická stezka přestala definitivně ztrácet svůj význam a stala se z ní spíš regionální spojnice mezi Žďárem a Chotěboří.

Co bylo dál?

Soběnov však nezanikl. Prokazatelně víme, že mezi lety 1358 a 1367 ho vlastnil prakticky neznámý šlechtic Ješek Kokot ze Soběnova. Následně tvrz snad krátce patřila ještě jeho synovi Ondřejovi, její další historie je ale opět neznámá. Tehdy už však nesloužila vojákům, ale spíš jako sídlo malého panství, jež se živilo hlavně zemědělstvím.

Zřícenina Soběnova stála ještě asi před dvěma sty lety, následně ji ale obyvatelé rozšiřující se vesnice Sobíňov rozebrali a kámen použili na stavbu svých domů. Od roku 1968 pak na místě bývalé tvrze stojí malý pomník. V témže roce tam byla zasazena taky lípa svobody – jako připomínka 50. výročí vzniku samostatného Československa.

Kromě lípy a památníku dnes tvrz připomínají snad už pouze zbytky bývalých příkopů. Soběnov se nacházel na území dnešního Sobíňova – konkrétně za obchodem se smíšeným zbožím. Téměř až k tvrzišti se dá dojet autem. Turisté se k němu pak dostanou také po zelené turistické značce od vlakové nebo autobusové zastávky.

  • Facebook
  • Twitter