Muzejní noc v Muzeu Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou
Muzeum Otokara Březiny se zapojilo v sobotu 16. května po čtvrté do akce Muzejní noc, muzeem během večera prošlo kolem šedesáti lidí.
Muzejní noc tradičně odstartoval svým proslovem Petr Kopejska, předseda Společnosti Otokara Březiny, který návštěvníky přivítal na schodech vedoucích do bytu básníka úvodní citací z knihy literárního kritika, historika a básníka Miloše Dvořáka. Citace přibližovala, jak Březina, když se více vzdaloval od světa a prováděl jakousi askezi, nabýval neznámé síly, která mu umožňovala pronikat hlouběji do svého nitra a vyjadřovat to, co prožíval.
Samotný program muzejní noci proběhl na dvou místech. Hosté se mohli zaposlouchat do zhudebněných básní Otokara Březiny v podání Petra Kopejsky v prostorách muzejní knihovny. Zazněly básně Magické půlnoci, Když nebe vaše ona ozáří, Čisté jitro, Moje matka, Čas lije se, třetí část Modlitby za nepřátele a Zas ve vidění prorockém. Následně se návštěvníci v bytě básníka mohli stát svědky okamžiku, kdy František Dvořáček odhaloval muzejní poklady. Jednalo se o neopakovatelný zážitek pro všechny přítomné. František Dvořáček představil několik členů Spolku výtvarných umělců Mánes a jejich umělecká díla, která tito umělci věnovali v roce 1928 básníkovi Otokaru Březinovi k jeho šedesátým narozeninám. Mezi nimi byli například Josef Váchal, Václav Špála, Jan Slavíček, Rudolf Kremlička nebo Josef Lada. Díla byla uložena ve velké kožené knize ve skříni a manipulace s nimi probíhala šetrně, v bílých rukavičkách.









Zakončení muzejní noci se neslo v duchu překvapení. Kolem desáté hodiny se u dveří muzea znenadání objevil pan Vladislav Vejtasa. V rukou pevně držel dva jinany. Ihned bylo jasné, co se bude dít. V té době se v muzeu pohybovala skupina skautů z Jevišovic, kteří tu noc přespávali ve skautské klubovně na náměstí. Spolu se svými vedoucími se ujali zapálených svící ve sklenicích a společně s dalšími návštěvníky se zapojili do sázení nových jinanů – Bílka a Březiny – v Zahradě symbolů.
Návštěvníci si mohli prohlédnout také aktuálně probíhající výstavu třebíčského umělce Petra Bendy nazvanou Světlo proměněné, tematicky inspirovanou Březinovou poezií. Tato výstava je nadále přístupná v otevírací době muzea každý den kromě pondělí až do 22. července.
Text: Veronika Zlatušková