Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Místo do školy zamířily na ekologickou olympiádu

/
/
/
798 ZobrazeníJedenáct studentských týmů z celé republiky, které zvítězily v krajských kolech ekologické olympiády, se v úterý 1. září sjelo v ekocentru Chaloupky Kněžice, aby změřily své síly. Je to jedenáct šťastných družstev, která svá kola stihla ještě do vypuknutí koronavirové anabáze.

I současný termín 25. ročníku soutěže, který probíhá od 1. do 4. září, není obvyklý. Touto dobou bývá dávno hotovo.
Letošním ústředním tématem je čistota životního prostředí, které lze měřit kvalitou půdy, vody a ovzduší. Po přivítání a ubytování bude na soutěžící týmy čekat první úkol. Najít v mapě vyznačený bod a tam odebrat vzorky půdy. Jedná se o různě důležité a frekventované komunikace. Od polních cest po dálnici. A vzorky budou odebírat ve vzdálenosti 1 m, 5 m a 50 m od komunikace, takže kromě odebírání vzorků čeká studenty i trocha orientace.
Vzorky budou odvezeny do laboratoří Mikrobiologického ústavu AVČR v Praze, kde budou celý následující den analyzovány a výsledky zaslány studentům zpět na Chaloupky na Vysočinu. Na nich pak bude vyvodit z měření závěry a vytvořit hypotézy.
Kromě toho však na olympioniky čekají přednášky, exkurze na meteorologickou stanici v Košeticích, testy a poznávačky. S ekologickou olympiádou, kterou tradičně vyhlašuje Český svaz ochránců přírody, od letošního roku pomáhají odborníci z Ústavu pro životní prostředí Karlovy univerzity.

Úvodní ilustrační foto: archiv pořadatelů

  • Facebook
  • Twitter