Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ministr Adam Vojtěch dorazil za zaměstnanci havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice

/
/
/
1653 ZobrazeníV pátek 21. února jednal se zaměstnanci Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten k 16. únoru odvolal ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromíra Maška.

Podle oficiálního vyjádření ministerstva za to mohla hlavně nespokojenost s aktivitou nemocnice při realizaci reformních kroků v oblasti péče o duševní zdraví. Jenže odvolání neproběhlo hladce, za ředitele, který psychiatrickou nemocnici v Brodě vedl 14 let, se postavili jeho zaměstnanci, včetně primářů a vrchních zdravotních sester a dalšího vedení.

Ministrovi poslali otevřený dopis, ve kterém zdůraznili, že zvažují podat hromadné výpovědi. Požadovali osobní schůzku v pátek 21. února přímo v havlíčkobrodské psychiatrické nemocnici.
„Odvoláním a jeho zdůvodněním jsme jako zaměstnanci Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod šokování a znechuceni. Tisková zpráva obsahuje některé manipulativní a nepravdivé informace,“ píše se v otevřeném dopise primářů a dalších vedoucích pracovníků psychiatrické nemocnice adresovaném ministrovi zdravotnictví.
Třístránkový dopis postupně rozebírá argumenty, kterými ministr obhajuje své rozhodnutí ředitele Jaromíra Maška odvolat a uvádí je v tiskové zprávě. Zaměstnanci zdůrazňují, že mezi pacienty i u odborné veřejnosti má Jaromír Mašek velmi dobrou pověst a není spojený s žádnými skandály. Zároveň připomínají, že se jako nemocnice aktivně a dlouhodobě podílí na Reformě psychiatrie, kterou však vnímají jako nekoncepční. „Mrzí nás, že v tiskové zprávě o odvolání ředitele jsou uvedeny manipulativní a zkreslující informace,“ píší vedoucí zaměstnanci dále a následně rozporují ministerská vyjádření. Nakonec ministra vyzývají, aby přehodnotil složení svého odborného poradního týmu pro oblast reformy psychiatrické péče, a navrhují osobní schůzku, kde by projednali kroky vedoucí k uklidnění situace v psychiatrické nemocnici v Brodě.
Ministr Vojtěch reagoval také otevřeným dopisem. „Potřebuji ředitele, u kterých se budu moci spolehnout na to, že v rámci procesu změny přispějí k co nejzdárnějšímu průběhu všech potřebných kroků v realizaci reformy. Tato očekávání ale ředitel Jaromír Mašek dlouhodobě nenaplňoval, přes řadu důrazných doporučení ze strany ministerstva, v mnoha směrech postupoval zcela opačně,“ uvedl ministr a dále argumentuje konkrétními problematickými oblastmi, které podle něj vedly k rozhodnutí o odvolání ředitele Maška.

Petice proti odvolání se šíří po internetu a sociálních sítích

Mezitím lékaři havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice v čele s lékařem Dušanem Nováčkem vytvořili petici, která koluje na internetu a hlavně sociálních sítích. „Důvodem našeho nesouhlasu je fakt, že pan ředitel vedl více než čtrnáct let nemocnici tím nejlepším možným způsobem po stránce odborné, ekonomické i lidské a aktivně se podílel na průběhu reformy systému psychiatrické péče v České republice v rámci zákonných, personálních a finančních možností. Zásadně nesouhlasíme s oficiálními prohlášeními a argumenty ministra, kterými svůj krok zdůvodňuje,“ stojí v úvodu petice, která má k pátku 21. února 2085 podpisů.

Vedení i někteří zastupitelé Brodu podpořili odvolaného ředitele

„Velice si vážím dlouholeté vstřícné a korektní spolupráce s panem ředitelem Maškem. Jsem přesvědčen, že jde o odborníka a zároveň člověka, který je na správném místě. Problematiku vždy vnímal ve vztahu k městu i jeho obyvatelům,“ uvedl starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl. Dopis, který vedení města v této věci zaslalo ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, podepsali všichni jeho členové (starosta Jan Tecl (ODS), místostarostové Zbyněk Stejskal (ODS), Vladimír Slávka (ANO) a Libor Honzárek (TOP09).
K situaci se pak vyjádřili také havlíčkobrodští Piráti, kteří s odvoláním ředitele psychiatrické nemocnice nesouhlasí. Při návštěvě ministra se připojili k veřejnému protestu. „Pan Mašek byl člověkem na správném místě. Dokázal z vlastních zdrojů nemocnice našetřit na financování jednoho pavilonu, zaměstnává odborníky se specializovaným vzděláváním, psychiatrickou nemocnici posunul mezi nejvýznamnější specializovaná zařízení v republice. Odvolání ředitele postrádá jakoukoliv koncepčnost. Obáváme se o další chod instituce, která je čtvrtým největším zaměstnavatelem na Havlíčkobrodsku,“ argumentuje havlíčkobrodský zastupitel za Piráty Jan Kerber.
S odvoláním nesouhlasí ani zástupci TOP 09 Havlíčkův Brod. „Zdůvodnění odvolání ředitele ministrem se v porovnání s reálnou skutečností jeví jako nevěrohodné, účelové a zavádějící,“ uvádí v prohlášení zástupci havlíčkobrodském TOP 09 podepsaní místostarostou Liborem Honzárkem a předsedou Martinem Sedlákem.

  • Facebook
  • Twitter