Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Michal Stehlík v Jihlavě o listopadových událostech 1989

/
/
/
826 ZobrazeníV muzejním Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava budou mít zájemci možnost navštívit v úterý 24. září od 17.00 přednášku Michala Stehlíka z Národního muzea v Praze nazvanou Realita a mýty Sametové revoluce 1989.

Události 17. listopadu 1989 jsou klíčovou změnou v našich soudobých dějinách. Po více než čtyřiceti letech skončila vláda komunistického režimu. Postupně padla vedoucí úloha KSČ, prezidentem byl zvolen Václav Havel a v roce 1990 se konaly svobodné volby. Změna systému se udála bez násilí, třebaže na jeho počátku byl brutální zásah na Národní třídě. Právě klidné předání moci a následný vznik (staro)nových elit v 90. letech dal vzniknout také mnoha spekulacím. Události jsou navíc tak blízko, že možná nemáme potřebný odstup podívat se na tuto klíčovou společenskou změnu bez emocí. Jaký byl tedy charakter oné změny mezi listopadem 1989 a červnem 1990?

  • Facebook
  • Twitter