Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Město Žďár má nově vlastní včely

/
/
/
554 ZobrazeníV pondělí 18. července v podvečer nainstalovali včelaři hned pět nových úlů poblíž budovy úřadu, vlastní med bude mít město nejdřív příští rok. S nápadem přišel ekotým městského úřadu.

Pět tzv. včelích oddělků si město koupilo od včelaře Milana Dvořáčka ze Sazomína. Právě on se bude o městské včely zároveň starat. Oddělek je vlastně malé včelstvo s mladou matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami. „Letos se budou včely adaptovat na nové stanoviště a připravovat na zimu. Včelař je bude přikrmovat cukerným roztokem a preventivně ošetřovat proti parazitům,” říká Tereza Dejmalová z odboru životního prostředí městského úřadu, která se o projekt stará.

Na první menší várku medu se město může těšit až příští rok, mohl by se pak používat jako propagační předmět. Včely budou teprve sílit, včelaři proto odhadují, že z jednoho včelstva může být deset až patnáct kilo medu. Běžný roční průměr je podle včelařů kolem dvacet kilo medu na včelstvo, záleží ale na podmínkách a počasí. Počáteční náklady na pořízení úlů a včelstev včetně péče o ně jsou 44 tisíc korun, v dalších letech budou výrazně nižší.

Úly jsou umístěné na pravé straně směrem od parkoviště k úřadu, jsou oddělené zelení a označené výstražnou cedulí. Stanoviště vybrali včelaři s ohledem na dostupnost kvetoucích stromů, květina a zahrádek. Včela přitom doletí až čtyři kilometry. „Rádi bychom tímhle způsobem podporovali a propagovali včelaření, v plánu jsou třeba exkurze. Do budoucna uvažujeme o tzv. online úlu s webkamerou,” doplňuje Hana Daďourková z odboru životního prostředí Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou.

Včelaři Milan Dvořáček ze Sazomína (modré tričko), Mirek Sobotka z Bohdalova (bílá bunda) a Ladislav Holeš – včelař a zástupce vedoucího odboru životního prostředí Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou

  • Facebook
  • Twitter