Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Martyrium je u konce. Žďár převzal Konventskou stezku

/
/
/
691 ZobrazeníPo téměř dvouleté rekonstrukci budou moct obyvatelé Žďáru nad Sázavou i jeho návštěvníci konečně oficiálně využívat Naučnou stezku kolem Zelené hory. Stezka měla být v provozu od loňského prosince, kvůli prodlení dodavatele si ji město převzalo až o čtyři měsíce později. 

Čtyřměsíční zpoždění způsobené nedostatečnými personálními kapacitami na stavbě se firmě Green Project, s. r. o. prodraží, protože město bude uplatňovat smluvní pokutu ve výši 0,1 % z ceny díla za každý den, což je víc než pět tisíc korun bez daně. Celkově Žďár uspoří víc než 600 tisíc korun, protože místo 1. prosince 2021 mohl převzít stezku až letos 1. dubna.

Podobné věci nehodláme tolerovat a když už jsme nemohli stezku dát včas do užívání lidem, město alespoň ušetří. Teď jsme ale rádi, že se všechno podařilo dotáhnout do konce a doufám, že při správné péči budeme mít na spoustu let vystaráno. Díky všem zúčastněným,“ komentuje situaci žďárský starosta Martin Mrkos. Opravu stezky, vyčíslenou na víc než pět milionů korun bez daně, pomohou městu hradit evropské dotace. 

Stezka, lidově zvaná Konventská, je v provozu od roku 2011 a je prakticky celoročně využívaná velkým počtem návštěvníků. V posledních letech se smrkové chodníky a zábradlí vlivem velkého opotřebení na několika místech rozpadaly, takže v červnu 2020 musela být trasa definitivně uzavřena. Po rekonstrukci povede stezka návštěvníky stejně jako dřív za poznáním rostlin a živočichů přírodní památky Louky u Černého lesa, ale chodníky a další prvky jsou nově vyrobené z odolného dubového a modřínového dřeva s ekologicky šetrnou impregnací. Zmizela také bývalá rozpadající se vodárna u vstupu na trasu.

  • Facebook
  • Twitter