Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Máme vybráno: Tři, dva, jedna, hlasujte a podpořte památky na Vysočině

/
/
/
564 ZobrazeníNa 332 veřejných sbírek bojuje o přízeň hlasujících v novém ročníku soutěže Máme vybráno. Ta ukazuje na místa, kde se něco děje: kde shánějí peníze na obnovu kulturního dědictví. Zájemci mohou hlasovat a podpořit památku svého srdce. Finalisté si rozdělí finanční hotovost.


Číslo 1 má dokončení komplexu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

S rovnou stovkou nastupuje záchrana a oprava objektu bývalého Hrnčířova mlýna ve východních Čechách. Konečně 332. sbírkou je oprava fasády kostela sv. Anny a revitalizace zeleně ve Zlechově na Uherskohradišťsku. Už z toho je patrné, že letošnímu ročníku ZDE kralují opět církevní památky.

„Napočítali jsme tentokrát 121 sbírek na obnovu kostelů, tvoří tedy více než třetinu všech projektů. Na 44 místech se snaží o rekonstrukci nebo vybudování nových varhan. 23 sbírek cílí na kaple a 16 na zvony,“ nastiňuje koordinátorka soutěže Máme vybráno Zuzana Richterová z Institutu pro památky a kulturu, který soutěž pořádá. Vedle toho 22 sbírek vypsali organizátoři na historické domy, stejný počet má v hledáčku hrady a zámky, deset akcí podporuje muzea.

Institut pro památky a kulturu pracuje s unikátními daty, které speciálně pro soutěž vypracovaly kraje. Projekt vytváří mapu míst, kde se něco děje – ukazuje, že aktivní lidé jsou na každém kroku. Stále ještě zahlazují jizvy za divokým 20. stoletím, investují čas a peníze do obcí, kde žijí nebo kde to mají rádi. Ale nejde jen o budovy, sedm projektů v soutěži shání zdroje na dopravní prostředky (auta, lokomotivy, tramvaj, letadlo), objevuje se tu také hudební archiv nebo betlém.

„Soutěž Máme vybráno pořádáme proto, abychom upozornili na jednotlivé akce, které někdy nemají žádnou mediální podporu. Za každou sbírkou je příběh, osud místa, ale i rodin, které se o zdejší památku starají,“ říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

První kolo odstartovalo v pondělí 15. dubna, veřejnost může hlasovat na do konce května. Do druhého kola pak postoupí 14 finalistů, z každé kraje jeden. Mezi finalisty Institut pro památky a kulturu rozdělí částku přesahující sto tisíc korun, podle počtu jednotlivých hlasů. „Chceme tak pomáhat i prakticky, na prvním místě bývají projekty s velkou podporou a dosáhnou už na několik desítek tisíc korun,“ shrnuje zkušenost z minulých let Aleš Kozák.

Kraj Vysočina

086 – Dolní Vilémovice: Rekonstrukce rodného domu Jana Kubiše
087 – Dušejov: Stavba repliky historického letounu Avia B-35.1
088 – Havlíčkův Brod: Oprava kostela sv. Kateřiny
089 – Chotěboř: Oprava varhan v kostele sv. Jakuba
090 – Pelhřimov: Záchrana kaple sv. Anny
091 – Podlipnicko: Opravy a rekonstrukce kostelů
092 – Rovná: Oprava kostela sv. Martina
093 – Zahrádka na Želivce: Oprava sochy Bolestné Panny Marie, kašny a kříže
094 – Zahrádka na Želivce: Opravy, restaurování a vybavení kostela sv. Víta
095 – Zhoř u Pacova: Restaurování varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie

Úvodní foto: Nové hodiny na věži kostela sv. Kateřiny v Brodě, archiv Vysočina-news.cz

  • Facebook
  • Twitter