Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Litovelští fotografové se představí v Jihlavě

/
/
/
387 ZobrazeníOd úterý 14. září do 28. listopadu mohou návštěvníci jihlavského muzea zhlédnout v prostorách muzejních arkád výstavu prací členů Fotoklubu Litovel. Litovelský fotoklub se pyšní i dlouhou historií, v současné době má fotoklub přes dvacet členů a pravidelně se schází.

Fotografové se v Litovli totiž sdružovali už ve třicátých letech, ale soustavná činnost je dobře zdokumentována až po druhé světové válce. Ustavující schůze klubu fotoamatérů a filmových pracovníků se konala 17. září 1947 v restauraci U Bílého koníčka. Když později (1949) v Litovli vznikl závod Křižík (pozdější Gramozávody a Tesla), byl i zde založen fotokroužek a začal vyvíjet pestrou činnost.
Od roku 1963 se členové už sloučených kroužků začali věnovat barevné fotografii, ale hlavně diapozitivům. Vznikala souvislá pásma obrazů s doprovodným textem a ve spolupráci s místním divadelním souborem i náročná představení, jako Hučivá Desná či polyekran Královské město Litovel roku 1965.
V roce 1984 měl fotokroužek 16 členů a tento rok byl z hlediska činnosti a dosažených výsledků jedním
z nejúspěšnějších. V roce 1986 byla uspořádána výstava Litovelsko našima očima, roku 1989 si fotokroužek připomenul 40. výročí založení, uspořádal výstavu a svolal pamětníky.
Dnešní fotoklub byl ustaven v březnu 2000 na první schůzce Studia Ateliér, jehož je klub součástí, a navázal tak na systematickou činnost a úspěchy dřívějšího fotokroužku.
Fotoklub se od roku 2004 zapojuje do mapového okruhu Blatenská růže a v letech 2005 a 2007 do letních fotofestivalů
v Moravské Třebové.
V roce 2006 uskutečnil fotoklub Litovel první větší fotografický projekt ve své šedesátileté historii: „Litovelsko a jeho lidé“. Vznikl z podnětu dlouholetého klubového přítele, fotografa Jindřicha Štreita. Premiérová výstava projektu, který se věnoval zachycení života ve městě a okolí, proběhla v litovelské výstavní síni v červnu 2006. Následovaly reprízy v litovelském gymnáziu, v Uničově, Pardubicích, Hradci Králové, Moravské Třebové, Svitavách, Poličce… Celá akce byla podpořena vydáním vůbec první klubové publikace – katalogem projektu.
Současný litovelský fotoklub má přes dvacet členů a schází se pravidelně dvakrát za měsíc ve vlastní klubovně, která je zároveň fotokomorou i fotoateliérem. Členové jsou nejen Litoveláci, ale mnozí dojíždějí z blízkého či vzdálenějšího okolí (z Olomouce či Mohelnice). Někteří pracují výhradně s barvou, jiní zase pouze černobíle. Stále však přibývá těch, kteří vedle barevného negativu či digitálního záznamu zkouší tvořit černobíle. Paleta technik a žánrů je tak opravdu široká. Přínosem je, že mladí členové navštěvují školu výtvarné fotografie v Olomouci.
Fotoklub je otevřen všem zájemcům o tvůrčí fotografii a je schopen zajistit výstavy svých členů také mimo Litovel.

  • Facebook
  • Twitter