Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Lidé z oddělení dlouhodobě nemocných cvičí jemnou motoriku i prostřednictvím dětských her. A baví je to

/
/
/
323 ZobrazeníPřestože část budovy, v níž sídlí oddělení dlouhodobě nemocných novoměstské nemocnice, obsadili stavební dělníci, život hospitalizovaných klientů se nezastavil. Den co den jsou pro ně připravovány nejrůznější aktivity.

„Pravidelně cvičíme a na cvičení používáme nejrůznější pomůcky. Tyče, žebřiny a také balóny, které se naším klientům velmi líbí, protože jsou barevné a měkké. S nimi trénují mimo jiné i jemný úchop, to aby neztratili schopnost jemné motoriky,“ popisuje jednu z pravidelných činností Jaroslava Doubková, fyzioterapeutka z oddělení dlouhodobě nemocných.
Jemnou motoriku u lidí odkázaných na dlouhodobou hospitalizaci ale pomáhá zdokonalovat i jiným způsobem. Stačí jí k tomu obyčejné dřevěné puzzle nebo hry, při nichž je důležitá pozornost, soustředění a šikovné ruce. „V podstatě jsou to hry pro děti, ale staří lidé si na nich jemnou motoriku taky velmi dobře procvičí. A baví je to,“ říká Jaroslava Doubková.


„Navíc je to pro ně taková skupinová terapie a společenská záležitost. Vyjdou ven z pokoje a setkají se s jinými pacienty, mohou si s nimi popovídat. Snažíme se, aby naše cvičení nebyl jen suchý dril, často se při nich i společně zasmějeme,“ dodává.
Cvičení se koná každý den po snídani. Každá skupinka má vyhrazených patnáct až dvacet minut. Ne všichni pacienti z oddělení dlouhodobě nemocných se ovšem podobných setkání mohou účastnit. „Ve vybraných skupinách jsou pouze ti, kteří to zvládnou. Pokud jsou schopní, přidám je do skupiny. S těmi, kteří to nezvládnou, pak cvičím samostatně na pokojích,“ vysvětluje fyzioterapeutka.

  • Facebook
  • Twitter