Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Legendy folku v havlíčkobrodském klubu Oko uzavřely Podzimní knižní veletrh

/
/
/
626 ZobrazeníV Havlíčkově Brodě se Podzimního knižního veletrhu účastnili v sobotu 16. října folkaři Vladimír Merta, který podepisoval a představil svůj Popelnicový román, a Jaroslav Hutka, který vedle autogramiády debatoval ve velkém sále Krajské knihovny Vysočiny o svobodě slova a Karlu Havlíčkovi Borovském.

Jakub Baloun z klubu Oko spojil oba folkaře a vyjednal dvojkoncert na sobotu od 20.00. Koncert odstartoval Vladimír Merta, posluchače zaujal nejen hrou na kytaru a zpěvem, ale také vyprávěním. V roce 1968 během studia architektury využil nabídky francouzské vlády ke studentskému pobytu ve Francii. Byl na mezinárodním budovatelském táboře ve Francii a shodou okolností a náhody tu v roce 1968 nahrál první LP desku (Ballades de Prague, výběr vlastní tvorby a lidových písní). Vydala ji v roce 1969 společnost VOGUE. „Ve studiu při nahrávání mi technici řekli, abych zahrál nějakou lidovou píseň. Tak jsem nahrál Kočka leze dírou,” řekl Vladimír Merta. Na LP desce jsou ještě lidovky: Dobrú noc, Neseme vám noviny a Tálinskej rybník.

Variace na píseň Kočka leze dírou Vladimíra Merty


„Okupaci 21. srpna 1968 jsem sledoval na televizi a z Francie jsem vrátil až v roce 1969,” uvedl Vladimír Merta.

Po kratší přestávce se na podiu objevil Jaroslav Hutka a velmi podrobně vyprávěl o své tvorbě, emigraci v roce 1978, návratu do Československa 25. listopadu 1989 a zpívání v tento den na manifestaci Občanského fóra na Letenské plání. Na koncertě Jaroslav Hutka zahrál známé písně: Náměšť, Haleluja tramvaje a Havlíčku, Havle. Z novější tvorby pak Miloš a zubatá a Babiš.

Skladba Jaroslava Hutky Miloš a zubatá z roku 2018


Nechce se uvěřit, že je Vladimíru Mertovi už 75 let a Jaroslavu Hutkovi 74 let. „Na koncert byla veřejnost upozorněna na všech plákatovacích plochách v Havlíčkově Brodě. Cena vstupenky byla jen 100 Kč, aby přišli také starší fandové folkařů. Bohužel nedorazili, mohou jen litovat, protože koncert byl skvělý,” uzavřel Jakub Baloun z klubu Oko.

  • Facebook
  • Twitter