Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Krov střechy kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě se otevírá veřejnosti

/
/
/
1210 ZobrazeníV kostele sv. Jakuba Většího v Jihlavě se bude opět provázet. Zrekonstruovaný krov kostela se návštěvníkům otevře poprvé v úterý 9. června. Přístupný bude vždy od úterý do soboty, v neděli a v pondělí bude kostel zavřený.

Zrekonstruovaný krov střechy kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě se otevírá veřejnosti. Oprava trvala 28 měsíců a stála 31 milionů korun, které byly podpořeny dotací 25 milionů. Na nový krov tesaři použili 120 kubíků dřeva a pokrývači umístili na střechu 82 tisíc bobrovek, které přibili 164 tisíci měděnými hřeby. Krov bude přístupný od úterý 9. června.

„Jsme moc rádi, že má Jihlava další turistické lákadlo, kromě Zoo nebo jihlavského podzemí a Brány Matky Boží budou moci turisté zavítat i do naprosto unikátního podkroví, které je opravdu jedinečné,“ uvedla k otevření památky primátorka Jihlavy Karolína Koubová. Město Jihlava majiteli kostela a investorovi celé rekonstrukce, Královské kanonii premonstrátů na Strahově, vycházelo maximálně vstříc, když odpustilo např. i poplatky za zábor veřejného prostranství.

„Se stavební společností, která rekonstrukci prováděla, máme dobré zkušenosti. Při rekonstrukci respektovala starý krov a zachovala maximální možný počet původních prvků. Oprava se prováděla náročnou technikou pomocí celodřevěných spojů, které stavbě tolik neubližují. Vyměnila se krytina střechy z roku 1904, která sice z venku vypadala pěkně, ale zevnitř bylo již patrné, že dožila,“ uvedl Norbert Dostál, vedoucí investičního oddělení Římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba.

Severní vyhlídková věž kostela zůstává zavřená. „Na ochozu je ve špatném stavu zábradlí. Uvažujeme ale o tom, že bychom ji otevřeli v příštím roce, ale zatím bez přístupu ven, návštěvníci by si mohli prohlédnout jenom interiér věže nebo vyhlédnout ven okny. Restaurování zábradlí máme samozřejmě také v plánu, zatím na to ale nejsou peníze, proto nelze říct, kdy by se mohlo začít,“ doplnil Norbert Dostál.

Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě byl prohlášen za národní kulturní památku 28. dubna 2008. Jeho dvě věže jsou zdaleka viditelnou dominantou Jihlavy. Jedná se o trojlodní halový kostel s dlouhým presbytářem a dvěma věžemi v průčelí.

Stavba kostela byla zahájena před polovinou 13. století. V květnu 1257 byl kostel vysvěcen a zároveň sem byla přenesena fara. Počátkem 14. století byla postavena severní věž. Sloužila a měla by i v budoucnu opět sloužit jako věž vyhlídková. Její výška je 63 metrů.

Přibližně o sto let později byla postavena věž jižní – zvonová. Zakrátko však musela být o celých devět metrů snížena, neboť se vlivem příliš nestabilního podloží začala vyklánět od své osy. V roce 1563 byl do věže zavěšen zvon, tradičně nazývaný Zuzana. Je druhým největším zvonem na Moravě (hned po Olomouci) – je vysoký 1,82 metru a váží 7086 kg.

Kostel je pokladnicí uměleckých předmětů. Unikátní Pieta pochází z 2. poloviny 14. století, překrásná socha sv. Kateřiny patří do okruhu krásných českých madon. Pozdně gotické plastiky sv. Jakuba a Boha otce jsou připisovány jihlavské řezbářské dílně. Tepaná zlacená renesanční křtitelnice byla zhotovena norimberským zlatníkem Hansem Hirtem v roce 1599. Obrazy, sochy a fresková výzdoba kaple pocházejí z doby baroka.

Do obvodových zdí kostela je vsazeno několik náhrobních kamenů pocházejících ze zrušeného hřbitova.

  • Facebook
  • Twitter