Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Koronavirus na Vysočině není, podle epidemiologů útočí chřipka

/
/
/
5092 ZobrazeníV souvislosti s celosvětovým šířením koronaviru se obavy objevily i u obyvatel Vysočiny. Podle krajské epidemioložky na Vysočině aktuálně žádný případ nákazy není, i přesto ale byly v mnohých lékárnách vyprodány roušky.

Na Vysočině žádný případ není, ale určitá pravděpodobnost, že se koronavirus objeví, je podle krajské epidemioložky vždycky. „V zimě hodně lidí jezdí za teplem do asijských zemí, proto nelze vyloučit, že by se třeba na letišti mohli lidé nakazit,“ uvedla Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

„Pacient, který bude mít respirační potíže a cestovatelskou anamnézu, by měl zavolat praktickému lékaři nebo lékaři na infekční oddělení nemocnice a situaci v první řadě konzultovat. Měl by zůstat doma, nechodit do ambulance a domluvit se na dalším postupu. Jde o to, aby se minimalizovalo šíření případného viru,“ upozorňuje Alena Dvořáková.

„Pacient s podezřením absolvuje výtěr z dutiny ústní a z nosu, který zasíláme na Státní zdravotní ústav, kde vzorky testují a vyhodnocují,“ říká primářka infekčního oddělení Nemocnice Jihlava Romana Kumštarová a dodává, že na Vysočině důvod k panice není. „Pokud není důvodné podezření, z kapacitních důvodů nemůžeme hospitalizovat úplně každého.“

I přesto se ale panika mezi lidmi šíří a vzali lékárny útokem. „Lidé už zcela vykoupili zásoby roušek na tři měsíce v lékárně Nemocnice Jihlava,“ potvrdila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. „Momentálně je u nás větším problémem chřipková epidemie, která se šíří úplně stejně jako koronavirus. Proočkovanost v populaci je nízká, přitom i chřipka může mít i vážný průběh a skončit i smrtí,“ varuje primářka infekčního oddělení Nemocnice Jihlava Romana Kumštarová.

  • Facebook
  • Twitter