Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlavský dopravní podnik přišel o dodavatele elektřiny a plynu, řeší, jak jezdit co nejekonomičtěji

/
/
/
592 ZobrazeníJihlavský dopravní podnik je těsně před podpisem smluv s novými dodavateli energií. Vzhledem k situaci na trhu s plynem a elektřinou bude ale nová cena několikanásobně vyšší, než za jaké prodával energie dodavatel, který ukončil činnost.

Stejně jako stovky dalších lidí v Česku přišel po lednovém ukončení činnosti společnosti Lumius, spol. s r. o., o svého dodavatele elektřiny a plynu také Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ). Ze dne na den se tak ne vlastní vinou ocitl v režimu dodavatele poslední instance.

Společnost Lumius byla coby dodavatel energií loni vybrána na základě standardního výběrového řízení. „V rámci něj bohužel nelze dost dobře jako kritérium stanovit solidnost dodavatele. Obvykle se soutěží jen o nejlepší cenu,“ vysvětlil energetik města Jakub Schebesta. Jak dodal, společnost Lumius byla v době konání výběrového řízení osvědčeným dodavatelem a nedala se tou dobou dost dobře předpokládat rizika. Navíc byla společnost Lumius spolehlivým dodavatelem elektrické energie v letech 2020 a 2021 nejen pro dopravní podnik.

Místo nových plynových autobusů jezdí i několik naftových

V současnosti vedení Dopravního podniku města Jihlavy jedná s novými dodavateli energií, se kterými budou smlouvy podepsány v řádu dnů. Ceny budou ale vzhledem k situaci na trhu s plynem a elektřinou několikanásobně vyšší. Podnik proto hledá cestu, jak jezdit co nejekonomičtěji. Po nezbytně nutnou dobu je nyní přibližně 20 % autobusové dopravy realizováno naftovými vozy. „Předpokládáme, že se budou mezi nízkoemisními plynovými autobusy objevovat i starší naftové vozy do konce ledna. Od 1. února 2022 už má dopravní podnik vybraného nového dodavatele plynu a řešíme i možnost externího tankování plynu na jiné čerpací stanici v Jihlavě,“ uvedl předseda představenstva DPMJ Radim Rovner.

Pro město a příspěvkové organizace dodává energie Pražská plynárenská

Samotný Magistrát města Jihlavy a jeho příspěvkové organizace zatím bezprostředně ohrožené krachem dodavatele energií nejsou. Pro rok 2022 je pro dodávky elektřiny a plynu vysoutěžená společnost Pražská plynárenská, u které by nemělo podle Jakuba Schebesty dojít k potížím s dodávkami energií. Navíc i jejich ceny odpovídají aktuální situaci na trzích.

Většina ostatních obchodních společností města pořizuje energie vlastními výběrovými řízeními a smlouvami nezávisle na městě. „Je těžké v současné době předjímat, jestli dojde ke krachu dalších dodavatelů. Máme teď každopádně větší zkušenost s tím, jak v takové situaci případně postupovat. Rychlá změna dodavatele během několika málo dní byla ale pro všechny zúčastněné velmi náročná,“ dodal v reakci na situaci v dopravním podniku energetik Jakub Schebesta.

  • Facebook
  • Twitter