Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlavská nemocnice se připravuje na podzim, nacvičeno má z března

/
/
/
999 ZobrazeníJihlavská nemocnice se připravuje na podzim a na pacienty, kteří si přijdou do nemocnice osobně ověřit, co je vlastně trápí. Chřipka, nebo Covid-19?

Nejen v počátečních fázích se tyto dvě nemoci velmi těžko rozlišují. Řada lidí, která začne pociťovat příznaky, nezavolá praktickému lékaři, jak by měla, ale přijde rovnou do nemocnice. To zatěžuje nemocniční lékaře, kteří by měli řešit až těžké případy. S příchodem podzimních viróz a chřipek čekají jihlavští zdravotníci, že takových případů řádově přibude a lidé se zkrátka i přes veškerá doporučení zajdou osobně zeptat, vyšetřit a otestovat.
„Naše nemocnice je na Covid-19 uzpůsobena už od března. Tehdy jsme přípravu na očekávanou pandemii nepodcenili, rozdělili nemocnici na zelené a červené zóny, červenou napojili přímo na místnost se zobrazovacími technikami, takže jsme schopni okamžitě rozeznat covidovou pneumonii (zánět plic). Vyčlenili jsme personál, lůžka, odběrové místnosti, infekční oddělení, ventilátory a připravili se na masivní nápor pacientů,“ říká Lukáš Velev, ředitel nemocnice Jihlava. „Toho jsme se nakonec a naštěstí nedočkali. K dnešnímu dni se celkem u nás léčilo 19 pacientů, z toho čtyři v intenzivní péči. K obávanému zahlcení systému zatím nedošlo.“
Náklady na uzpůsobení nemocnice včetně provozu odběrových míst pro testování a další náklady na zdravotnický personál, například pro nepřetržité třídění pacientů před vstupem do nemocnice a měření teploty, dosáhly k dnešku přibližně devět milionů korun. „Jenom zajištění ochranných pomůcek by nás stálo asi 100 000 korun denně, naštěstí byly v době krize přidělovány ze státních rezerv. Nyní ale už kupujeme za svoje. Zároveň poklesly výnosy, a to přibližně o 70 % v průběhu měsíců březen–květen. Kvůli očekávané pandemii jsme překládali operace, především ortopedické, například náhrady kloubů, ale i další alespoň krátkodobě odložitelné,“ doplňuje Lukáš Velev. Za to, že je nemocnice i přes nečekanou situaci v celkem dobré kondici, vděčí racionálnímu hospodaření v dobách před krizí.
„Vyhledáváme aktivně nové léky, především ty, které umí nahradit originální, jimž skončila patentová ochrana, a další výrobci tak dostanou zelenou vyrábět je také. Například v našem gastroenterologickém, revmatologickém či dermatologickém centru léčíme vhodné pacienty biosimilárními přípravky, tedy novými verzemi existujících biologických léků, u nichž vypršela patentová ochrana. Cena tzv. biosimilars je řádově nižší a jejich vlastnosti se shodují s originálními biologiky. Léčbu tak navíc zpřístupňujeme mnohem většímu počtu pacientů v kraji, než by dříve bylo možné,“ pokračuje ředitel jihlavské nemocnice.
Rozumné hospodaření tak nemocnici podrží v péči o pacienty s chřipkou či s nemocí Covid-19, které čekáme během podzimu a zimy. Nemocnice má také rozvojové plány. Konkrétně výstavbu nového pavilonu s oddělením pro dlouhodobě nemocné pacienty. „Plánujeme vybudovat bezbariérové a pro pacienty přátelské prostředí. Se stavbou bychom měli začít v roce 2021–2022. Do staré budovy by se pak přesunula administrativa a IT oddělení,“ plánuje Lukáš Velev. Oddělení by mělo pojmout 75 lůžek následné péče, z toho 15 paliativních. Dalších 25 lůžek by sloužilo rehabilitaci a 18 pacientům na hemodialýze apod.

  • Facebook
  • Twitter