Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlava si připomněla oběti justičních vražd

/
/
/
587 ZobrazeníPrvní srpnovou neděli si členové vedení města Jihlavy společně se zástupci Konfederace politických vězňů České republiky připomněli oběti justičních vražd z padesátých let minulého století.

Komunistické politické procesy zanechaly více než 200 popravených a přes 200 tisíc uvězněných lidí, dalším statisícům lidí tak režim sebral nejbližší příbuzné, domovy, majetek, upřel vzdělání či zaměstnání.

„Nesmíme dovolit, aby se mezi nás opět dostala nenávist, která vede k rozdělování společnosti. Je na politicích, aby se naopak zasazovali o politiku rozvoje a sdílení. Na každém jednotlivci je pak to, aby se nespoléhal na systém, a když cítí i malé bezpráví, tak aby se mu postavil. Jedině tak dosáhneme toho, že se doba nesvobody nevrátí,“ vyjádřila při svém projevu primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Srpnová vzpomínka u památníku v Tyršově ulici odkazuje na 7. srpna 1951, kdy bylo ve věznici Krajského soudu v Jihlavě popraveno sedm lidí. Celkem bylo v Jihlavě nespravedlivě odsouzeno k trestu smrti 11 lidí, oběť tří z nich – Karla Veselého, Františka Roda a Jana Tučka si město připomíná také v červnu, u sousoší Zaváté šlépěje na Ústředním hřbitově Jihlava.

  • Facebook
  • Twitter