Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlava rozkvetla a zazelenala se víc než v předchozích letech

/
/
/
687 ZobrazeníÚdržba zeleně pracuje v Jihlavě každý den a velmi intenzivně. V permanenci jsou všechny stroje, sekačky i mulčovače. Vláha pomohla i rozkvetlým loukám v Jihlavě.

Medardova kápě se letos vyplňuje. Za posledních 40 kalendářních dnů v Jihlavě pršelo 25 dní a napršelo už přes 211 litrů vody na m², což je třetina dlouhodobého ročního úhrnu srážek. Pomáhá to přírodě a veškerá zeleň ve městě bujně roste. Trávníky a všechny zelené plochy je proto letos potřeba mnohem intenzivněji udržovat.

První sečení na ploše přesahující 210 ha dokončila Správa městských lesů (SML) 12. června a ihned zahájila druhé kolo. „K dnešku je hotová skoro třetina druhé seče a do konce června posečou naši správci zeleně trávníky na celkem 80 hektarech,“ uvedl Vladimír Másilko z odboru životního prostředí jihlavské radnice.
Správci zeleně ze SML letos musí intenzivně udržovat také okolí silnic, aby ve výhledu řidičům nebránila vzrostlá tráva. V Jihlavě starají o dvacet kilometrů silnic se zelenými příkopy. U každé silnice se udržují po obou stranách dva metry zeleně, seká se proto podél komunikací osm hektarů trávy. Používá se na to rotační mulčovač tažený traktorem, takzvaný cepák.

Dostatek vláhy má ale hlavně své pozitivní stránky. Deštivý červen byl příznivý nejen pro zaseté letničky, ale i pro keře a stromy. Vyprahlá půda mohla alespoň z části doplnit zásoby vláhy. „Deficit vody v půdě se určitě mírně snížil. Je však otázkou, v jaké je půda kondici a kolik spadlé vody je schopná pojmout. U zhutněné půdy s poškozenou strukturou, která v zastavěném území většinou převažuje, nedochází k vytváření zásob, ani když prší,“ dodala pracovnice z odboru životního prostředí Martina Gregorová.

Kromě vysetých letniček na mnoha místech po městě máme letos i novinky ve formě zasetého jetele, máku a chrpy např. v parku Legionářů i na záhonech v parku podél Jiráskovy ulice. Tradičně pestré jsou také květnaté louky ve městě, které se nesečou. Jedna taková je například na břehu řeky Jihlavy u památníku 17. listopadu 1989. Další louky lze obdivovat i Na Člunku nebo na Václavském parkánu, kde kvetou kopretiny. V porostu lze najít i smolničku, štírovník růžkatý, šalvěj nebo krvavec. Na kvetení se chystají také vikve, jetel a řebříček.

  • Facebook
  • Twitter