Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlava přispěje židovské obci na údržbu hřbitova

/
/
/
204 ZobrazeníŽidovský hřbitov je významnou kulturní památkou, která připomíná existenci židovské obce v Jihlavě. Nachází se tam přes tisíc náhrobků a jsou tam pochováni také rodiče skladatele Gustava Mahlera.

Židovský hřbitov je pro veřejnost otevřený od pondělí do pátku mezi 8.00 a 17.00. Aby si ale tato významná kulturní památka zachovala důstojný reprezentativní stav pro všechny návštěvníky, je nutné zde pečovat o zeleň, tedy sekat trávu, shrabovat listí či likvidovat bioodpad. O to se stará majitel pozemku a správce hřbitova – Federace židovských obcí České republiky.

Pomocnou ruku ale v podobě finanční dotace v hodnotě 50 tisíc korun každoročně poskytuje i město. Údržba bude letos dle kalkulací federace stát necelých 70 tisíc korun, sami se tedy také budou na zajištění důstojného vzhledu hřbitova finančně podílet.

Hřbitov byl založen roku 1869, má rozlohu 8 879 metrů čtverečních. Jeho rekonstrukce byla dokončena v roce 1993. Byl opatřen kovanou vstupní branou se židovskou symbolikou, do průčelní zdi obřadní síně byly vsazeny kovové pamětní desky. Jsou zde náhrobky členů zdejší židovské komunity, rabína Ungara, rodičů skladatele Gustava Mahlera a Louise Fürnbergera a mnoha dalších. Památník obětem holocaustu byl odhalen 8. 5. 1995. Ostatní židovské stavební památky se v Jihlavě nedochovaly, historické domy byly necitlivě zbourány na přelomu 60. a 70. let 20. století.

  • Facebook
  • Twitter