Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jihlava je na nové zlaté minci ČNB

/
/
/
530 ZobrazeníPrimátorka Jihlavy Karolína Koubová převzala v úterý 5. října od guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka první zlatou minci s motivy Jihlavy. Jde o dar banky městu při příležitosti slavnostní emise nových mincí.

Novou pětitisícikorunovou minci z ryzího zlata z limitované emise ČNB zdobí motivy jihlavských památek. Na lícní straně je vyobrazena postava anděla na nebesích z jihlavského kostela sv. Ignáce z Loyoly, který drží městský znak v jeho barokní podobě. Na rubovou stranu mince pak její autor Luboš Charvát umístil koláž architektonických památek městské památkové rezervace v Jihlavě. Jedná se o druhé české město ztvárněné na zlaté minci ČNB z celkem desetidílného cyklu Městské památkové rezervace.

„Líbí se mi, že je kromě architektonických dominant města zobrazen i interiér budovy Muzea, protože právě to je pro Jihlavu typické – skryté bohatství, kryté dvory. Je potřeba vynaložit trochu úsilí, aby se vám nádhera vnitřních prostor městské památkové rezervace otevřela,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová a dodala: „Je třeba naše centrum rozvíjet a chránit. Ještě chvíli potrvá, než mu vrátíme trochu zašlý lesk a slávu, ale na změně k lepšímu pracujeme.“

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší, aktuálně se pohybuje kolem 24 000 Kč a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata, umělecké ztvárnění a náklady spojené s výrobou. Jde o atraktivní sběratelský nebo investiční artikl, ČNB vydává celkem 10 700 mincí ze zlata o ryzosti 999,9, z nichž je 3 100 kusů v běžném standardním provedení a 7 600 kusů špičkovém proof provedení. Ta se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany mince.

Mince je od úterý v prodeji u vybraných smluvních partnerů ČNB. Limitovaná edice je však už většinou vyprodaná, neboť byl o ní velký zájem ze strany sběratelů. Jihlava totiž doposud nikdy nebyla vyobrazena na zlaté minci., což zvyšuje její sběratelskou hodnotu.

  • Facebook
  • Twitter