Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jakou barvu bude mít jihlavský kostel sv. Ignáce?

/
/
/
336 ZobrazeníKompletní rekonstrukce fasády kostela sv. Ignáce v Jihlavě pokračuje podle plánu. V minulosti bylo provedeno tolik oprav kostela, že se nedochovala možnost zjistit, jakou barvu měl původní nátěr. Restaurátory překvapil také havarijní stav zdobení kolem ciferníku nebo 350 let staré ručně kované skoby.

Restaurátoři po odstranění několikaletých nánosů holubího trusu vyčistili pomocí páry jak plochy fasády, tak zdobných prvků. Poté odstranili nesoudržnou omítku a fasádu částečně znovu omítají. Zpevňují také zdobné prvky z původního „umělého“ kamene (tj. uměle vytvořený kámen z různých hornin nebo usazenin, pozn. red.), nejvíce je však zaměstnal havarijní stav zdobení kolem ciferníku. Navíc stále není zcela rozhodnuto o tom, jakou materiálovou a barevnou koncepci bude finální provedení mít.

„Ignác nás stále nechává v nevědomosti, jakou barvu měla původní fasáda ještě v době výstavby. V minulosti totiž bylo provedeno již tolik oprav, že se nedochovala možnost zjistit historii nátěrů ze stratigrafických průzkumů. Nicméně na konci srpna jsme přece jen našli místa, která by nám mohla něco napovědět. Nyní tedy probíhají dialogy mezi investorem, restaurátory a památkovou péčí,“ uvedl Aleš Taufar, vedoucí stavebního oddělení Biskupství brněnského.

Úvodní foto: Aleš Taufar u ciferníku ještě před zahájením restaurátorských prací

Další zajímavostí je například to, že se pravděpodobně všechno modelování provádělo až na fasádě. „Dle odkrytých kusů například hlav andělů jsme našli na více místech pečlivě ručně kované skoby, které za 350 let kromě jemné vrstvy na povrchu nezkorodovaly,“ doplnil Taufar.

Tesaři v současné době odklápějí střechu, sanktusník a do konce roku se chystají odkrýt ještě část bednění střechy nad lodí na jižní straně. Poté bude proveden průzkum částí krovu, ke kterým se kvůli bednění nemohou dostat. Rekonstrukce bude pokračovat až do podzimu příštího roku, kdy by se Masarykovým náměstím měly po mnoha letech rozeznít i zvony z obou jeho věží.

  • Facebook
  • Twitter