Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jaká bude zima v jihlavské zoologické zahradě

/
/
/
703 ZobrazeníPrázdné parkoviště, zavřená hlavní brána a nikde nikdo. Během normálního provozu můžete před Zoo Jihlava potkat návštěvníky doslova 365 dní v roce, ale letošní rok tomu zkrátka nepřeje. Bohužel i tohle je důsledek současné situace, díky které musejí být zavřené také zoologické zahrady.

Pokud se vám už po zvířátkách stýská a rádi byste zoologickou zahradu podpořili, tak máte několik možností. Ač se okolní svět připravuje na zimní spánek, obyvatelé zoo rozhodně nespí a za veškerou podporu budou moc rádi. O fungování zoologické zahrady v Jihlavě v letošním roce prozradila víc Simona Kubičková, která zde pracuje jako vedoucí marketingového oddělení.

Jaká byla letošní návštěvnost? Oproti běžným 365 dnů to měli přeci jenom návštěvníci dost zkrácené.
Letošní návštěvnost byla samozřejmě ovlivněná covidem a nouzovým stavem. Část roku jsme měli zavřenou zoo úplně, jistou dobu jsme měli omezený počet návštěvníků na den. Celková návštěvnost za letošní rok činí 219 891 návštěvníků. Pro porovnání v loňském roce do konce října navštívilo zoo 336 162 lidí.  

Osobně jsem s rodinou zoo navštívil v rouškovém období a měli jsme skoro celou zahradu jen pro sebe. Myslíte, že i zvířata tuto změnu nějak vnímají?
Co se týče roušek, tak některá zvířata je nevnímají, jiná (například opice) na ně reagují. Jinak to, že je zoo bez lidí, zvířata samozřejmě vnímají. I přes běžný rok je na podzim a v zimě lidí méně než přes léto. Ale denně sem návštěvníci chodí a zoo není prázdná.
Teď když je nouzový stav a v zoo jsou pouze zaměstnanci, je zoo z pohledu zvířat klidnější a tišší. První dny to zvířata až tak nevnímala. Teď vidíme, že zvířata jsou zvědavější, více reagují na zaměstnance, když jdou kolem. Návštěvníci jsou pro zvířata rozptýlením, mnoho druhů lidi rádo pozoruje, čili zkoumání není jen ze strany návštěvníků ke zvířatům, ale je to vzájemné. Zvířata ale nestrádají, mají plnou péči.  

Kočka divoká evropská (Felis silvestris silvestris), foto: Simona Kubičková

Je něco nového, na co se chystáte lákat návštěvníky příští rok, ať už přírůstky nebo nový pavilón?
Samozřejmě uvidíme, jaká bude situace, na tom bude také záviset další vývoj v zoo. Teď jsme dokončili novou zimní expozici brodivých ptáků a bahňáků a vyměnili jsme rákosovou krytinu na jednom z domů ve vesnici Matongo, oba projekty vznikly s podporou Kraje Vysočina. Dokončujeme novou ubikaci pro pekari Wágnerovy a děláme v areálu úpravy, aby se zde návštěvníci cítili dobře.
Máme plány i do příštího roku, doufáme, že budeme moct vše zrealizovat, zatím je vše ve stádiu plánování. Zvířata se v zoo stále rodí, takže mláďata zajisté budou, návštěvníci se bát nemusí. Chvíli před zavřením zoo k nám dorazila čája obojková, kterou si návštěvníci nestihli užít, tak se s ní lépe seznámí po znovuotevření zoo.

Kolik má v současné době zoologická zahrada zvířecích obyvatel?
V zoo žije přes 270 druhů zvířat ve více než 1200 jedincích.

Nová ubikace pro pekari, foto: Simona Kubičková

Co se teď u vás děje v posledních dnech?
Zoo funguje z pohledu chovatelského prakticky jako za běžného režimu – staráme se o zvířata, péče o ně je stále stejná. Jinak v zoo pracujeme na různých úpravách a opravách v areálu, chceme být připraveni na znovuotevření. V zoo se střídáme – zejména chovatelé, aby o zvířata bylo postaráno za každé situace, pokud by někdo onemocněl.

Spousta návštěvníků, kteří k vám nemohou, by jistě chtěli vaši ZOO podpořit, existuje nějaká možnost jak pomoci, místo vstupného?
Je mnoho možností jak zoo pomoci. Od adopcí, přes nákup suvenýrů, až po speciální produkty, které jsme vymysleli během první vlny nouzového stavu a teď je zase nabízíme. Například Zvíře v karanténě – jde o produkt speciálně určený na podporu chovu zvířat v době uzavření zoologické zahrady. Jeho zakoupením tedy nepodpoří návštěvníci konkrétní druh, ale všechna zvířata v naší zoo.
Také máme charitativní butony a virtuální vstupenky. Je možné darovat do zoo i plody jako žaludy či bukvice, nebo například jablka, hrušky, dýně a podobně. Ráda bych upozornila, aby kaštany lidé nenosili, zvířata v naší zoo si na nich nepochutnají. A prozradím, že právě připravujeme další novou možnost adopce, zanedlouho zveřejníme podrobnosti.

Mládě Guanako, foto: Simona Kubičková

Neplánujete uspořádat online prohlídky, nebo něco podobného?
Na našem webu je dostupná virtuální prohlídka a v současné době pracujeme na sérii videí z naší zoo, abychom návštěvníkům přiblížili naše zvířata. Zajímavosti a novinky najdou návštěvníci na našem webu a sociálních sítích.

Chtěla byste za Zoo Jihlava vašim příznivcům něco vzkázat?
Chceme jim hlavně poděkovat za podporu a pomoc. Vlna solidarity ze stran našich příznivců nás velice těší a kromě toho, že nám jejich pomoc pomáhá kompenzovat výpadek příjmů ze vstupného, tak je to pro nás i signálem, že jsou stále s námi. Velice si této podpory vážíme a těšíme se na dobu, když je budeme moct opět přivítat u nás v zahradě.

  • Facebook
  • Twitter