Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jak udržet bazén čistý

/
/
/
655 ZobrazeníK příchodu léta nemyslitelně patří i voda a mít svůj vlastní bazén na zahradě je téměř splněný sen. Někoho může odradit údržba, která se zdánlivě může zdát příliš složitá. Ano, voda se neudrží čistá sama o sobě a v průběhu se do ní dostávají nejrůznější druhy znečištění. Ať už jde o trávu a listy, které do něj napadají, nebo třeba o zbytky opláchnutého opalovacího krému. Všechny tyto věci mají na znečištění vody vliv, pokud ale víte, jak na to, můžete si usnadnit spoustu práce, která by vás okrádala o drahocenný čas.

Vodní filtrace

Asi není potřeba říkat, že vodní filtrace je pomocníkem číslo jedna v boji o čistou vodu v bazénu. Obecně filtrace zaručuje, že voda v bazénu bude neustále ve stavu, kdy je zdravotně nezávadná a čistá. Může jet prakticky nepřetržitě a vy si tak můžete v klidu užívat vodních radovánek. Pokud však ale ve vodě přece jen něco selže, na scénu přichází chemičtí pomocníci.

Desinfekce a chlor

Pokud je bazén přetěžovaný, dlouho neudržovaný, nebo byl vystaven nevyhovujícím povětrnostním podmínkám, můžete v něm najít řasy a vodu s poněkud nazelenalým nádechem.

V tomto případě je nejlepší sáhnout ihned po chloru, který vodu pročistí a všechny bakterie a nezvané návštěvníky zahubí. Chlor zastává funkci desinfekce a je základním stavebním kamenem každého bazénu.

Po vyčištění vody chlorem se ještě doporučuje změřit pH vody a případně ho upravit.

Tip: náklady za čistění a chemii můžete uspořit pořízením zakrytí bazénu. Aktuálně jsou trendy zastřešení bazénu 3×6 metrů.

Proč je důležité pH vody?

PH, neboli kyselost vody je jednou z hlavních věcí, která by měla každého majitele bazénu zajímat. Ovlivňuje totiž celé fungování bazénu. Pomocí běžně dostupných přípravků lze pH vody uvést do normálu, což je v tomto případě něco málo okolo 7 stupňů. Stupeň kyselosti lze změřit jednoduše pomocí testovací sady, kde do vzorku vody z bazénu přidáte přiloženou chemikálii a výslednou barvu vody porovnáte se stupnicí, kterou taktéž najdete v sadě. 

Nižší pH – Pokud je voda příliš kyselá, kovy a další materiály mají tendenci rezavět a také se vám může stát, že vaše plavky naráz tak nějak změní barvu a vyblednou.

Vyšší pH – V případě, že je voda naopak zásaditější, než by měla být, desinfekce v bazénu ztrácí částečně svou účinnost, může vám zakalit vodu nebo dokonce odrovnat filtraci tím, že ji postupně ucpe.

V obou případech navíc dochází k dráždění kůže i očí, což nechceme. Obzvláště pak, pokud pouštíme do bazénu děti, nebo vnoučata.

Další nemilé situace a jak je řešit:

  • Kluzké dno – znamená, že ve vodě jsou řasy a na ty lze koupit přímo odstraňovač řas
  • Kalná voda – použijte chlor a případně projasňovač vody
  • Znečištěná hladina – pravidelně síťkou sbírejte ze dna bazénu nečistoty, aby se zamezilo případné kontaminaci a kazení vody. V tomto případě je ideálním řešením trvalé zastřešení bazénu, které výrazně sníží starostlivost o bazén a jeho údržbu a už nebudete z hladiny denně sbírat listy a nezvanné hmyzí návštěvníky.
  • Facebook
  • Twitter