Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jak to bylo s partyzány po třetí

/
/
/
884 ZobrazeníTřetí vydání legendární knihy Jak to bylo s partyzány vyšlo v minulých dnech. Plynoucí čas dal Bořivoji Nebojsovi za pravdu a přinesl mu satisfakci. Jeho předešlá vydání vyvolala živou diskuzi a velké ohlasy. Kladné i záporné. Většina čtenářů byla nadšena, protestoval ale Český svaz bojovníků za svobodu.

Po dvaceti letech vychází kniha znovu. Upravená, rozšířená, doplněná o poznámkový aparát, aby i tzv. „bojovníci” pochopili, že si autor nevymýšlí.
V České cikánské rapsodii (2016) naznal historik Jan Tesař, že všichni historikové selhali. Že ani nehistorik Bořivoj Nebojsa se nevyhnul omylům a chybám, ale že byl jediným autorem, který odboj nezkresloval z ideologických důvodů.


Bořivoj Nebojsa nyní přichází s definitivní verzí své práce. Líčí partyzánský odboj pravdivě, soucítí se smutným osudem mnohých partyzánských podporovatelů, odděluje skutečné hrdiny od násilníků a padouchů. Bez ohledu na čí straně stáli…
A dokládá i to, jak o stejných událostech dokázali psát předešlí autoři a historikové.
Čtenář se dočte o mnoha problematických činech (poprava četníků v Přibyslavi, vyvraždění nevinných rodin v Koníkově a Líšné, likvidace partyzánského štábu u Leškovic, loupení partyzánů ve Skleném, Světnově i jinde, likvidace německých zajatců ve Fryšavě či Bystřici, upálení cukráře Matyáška 15. 5. 1945 partyzány ve Vítochově, bombardování českých a moravských měst Rudou armádou 9. 5. 1945 atd…).

Kniha ale vyvolává i obecnější otázky. Byl počet civilních obětí v rovnováze s partyzánskými úspěchy? Neměli občané stejný strach z gestapa jako z partyzánů? Skutečně nás Rudá armáda osvobodila, když okrádala a znásilňovala občany republiky, mnohé odvlékala do gulagů, bombardovala už po kapitulaci Němců česká města a vzápětí muselo Československo postoupit SSSR Podkarpatskou Rus? Chová se snad takto osvoboditel? Jen zaslepený člověk bez svědomí dnes může proti této knize protestovat!

Knihu seženete v knihkupectvích ve Žďáře nad Sázavou, Novém Městě na Moravě a Bystřici nad Pernštejnem, v TIC ve Velkém Meziříčí a v Nedvědici a u autora.

  • Facebook
  • Twitter