Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jak správně používat jednorázové ústenky a ručně šité roušky? Poradíme

/
/
/
7603 ZobrazeníPodle nařízení vlády, musí každý nosit venku povinně cokoliv co správně zakryje dýchací cesty, tedy nos a ústa. Ať už se někomu podařilo sehnat nedostatkové zboží a má tedy doma koupené jednorázové ústenky, respirátory, nebo nosí doma ušitou roušky, je důležité vědět jak s tím co má správě zacházet.

V případě jednorázové ústenky je nutné počítat s tím, že dlouho nevydrží a měla by se za ideálních podmínek měnit každou hodinu. Záleží také na prostředí, ve kterém jí člověk nosí, a na počtu lidí v jeho okolí. Nutné je jí vyměnit i v okamžiku navlhnutí. Žádná rouška ani respirátor neochrání majitele na 100 %, ale jejím nošením a včasnou výměnou snižuje každý riziko nakažení druhých. Podle studií lidé bez roušky vykašlali zhruba 200 infekčních kapének, kdežto ti, kteří používali alespoň doma vyrobenou roušku vykašlali 43. V tomto případě ale také záleží na kvalitě bavlny a na tom, v kolika vrstvách je rouška ušitá. Správně vyrobená rouška může zachytit téměř 80 % všech vykašlaných infekčních částic, tím se velmi přibližuje profesionální chirurgické ochraně, která jich má zachytit až 85 %.

A jak tedy správně používat doma ušitou roušku a jak se o ní starat aby vás co nejlépe ochránila?
Ten nejrychlejší a asi nejlepší způsob, jakým lze roušku sterilizovat, je jí vyvařit. Roušky vaříme na mírném ohni minimálně pět minut, alespoň takto by to uváděla většina kuchařek. Vodu nechte vychladnout a roušky usušte. Pokud vám nevyhovuje tato varianta a bojíte se roušky vařit, můžete je i vyprat v pračce. Je nutné je prát odděleně od ostatního prádla a minimální teplota je 60 stupňů, ale doporučuje se 90 a prát alespoň 30 minut.
Poté je ideální roušky vyžehlit a nejlépe parní žehličkou. Pokud takovou žehličku doma nemáte, stačí přepnout tu, co doma máte na nejvyšší stupeň a žehlit po dobu pěti minut. Při žehlení dávejte pozor, aby nedošlo k jejímu propálení. A v žádném případě nedávejte roušky sušit do mikrovlnné trouby. Tato možnost je velmi nebezpečná a většinou dojde k zapálení látky, takže to opravdu nikdy nezkoušejte!

Roušky vždy skladujte na předem vydesinfikovaném místě. A manipulujte s nimi vždy až když je to nutné.
Předtím, než si budete roušku nasazovat, je doporučené si umýt a vydezinfikovat ruce. Při jejím nasazování se dotýkejte pouze okrajů roušky a není doporučeno sahat přímo na střed a přední část, přes kterou dýcháte. Správně nasazená rouška by měla zakrývat obličej od nosu až pod bradu. Pokud to je možné, její nasazení by nemělo přesáhnout více jak čtyři hodiny a opět se nedoporučuje nosit roušku při jejím zvlhnutí.
Při sundávání postupujte co nejrychleji a roušku se snažte sundávat pouze za šňůrky nebo gumičky. Zkrátka se jí co nejméně dotýkat. Pokud se nechystáte sundanou roušku okamžitě vyvařit nebo vyprat, je nejlepší jí uskladnit v uzavřeném igelitovém sáčku.

Děkujeme všem. že nosíte roušku a chráníte tak nejen sebe, ale i ostatní.

  • Facebook
  • Twitter