Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jaderná elektrárna Dukovany i její zaměstnanci na modro

/
/
/
1570 ZobrazeníJaderná elektrárna Dukovany se opět připojila k celorepublikové kampani Česko svítí modře s cílem více porozumět světu lidí s autismem. V noci z 2. na 3. dubna proto modré světlo, symbolizující komunikaci, ozářilo vstup do elektrárny Dukovany.
V úterý 3. dubna přišli také zaměstnanci do elektrárny v modrém oblečení či s modrým doplňkem, aby vyjádřili podporu osobám s poruchou autistického spektra (PAS), u nichž je problematickou oblastí právě komunikace.

Pátý ročník iniciativy Česko svítí modře byl zahájen na Velikonoční pondělí 2. dubna, což je Světový den zvýšení povědomí o autismu, a potrvá až do konce měsíce. Jedná se o projekt platformy Naděje pro autismus, jejímž cílem je zvyšování povědomí veřejnosti o problematice tohoto stále četnějšího neurovývojového postižení.

Domodra se po Velikonocích kromě JE Dukovany zabarvily také administrativní budovy Skupiny ČEZ v Praze, Plzni a Děčíně, elektrárna Tušimice, vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové a vstupní prostory elektráren Dukovany a Dětmarovice.

„Kampaň Česko svítí modře je pro nás příležitostí k sdílení solidarity s lidmi s autismem společně a s velkým počtem zúčastněných. Ráda bych však vystihla projekty Nadace ČEZ, která občany s tímto postižením podporuje dlouhodobě,“ sdělila Michaela Chaloupková, lídr CSR aktivit a členka představenstva Skupiny ČEZ

Prevalence výskytu poruch autistického spektra se dle aktuálních dat CDC opět zvýšila. S některou z forem autismu bude žít již každé 40. narozené dítě, 2,5 % populace, to je 188 000 000 lidí planety a na 250 000 obyvatel České republiky.

Alarmující vývoj je důvodem intenzivní informační kampaně, která má za cíl ozřejmit veřejnosti specifika lidí na spektru, vyvracet mýty a posílit destigmatizaci autismu ve společnosti.

„Samotné nasvícení budov situaci osob s autismem nezmění, je však výrazným aktem vyjádření sympatií s lidmi, kterých se autismus bytostně dotýká,“ uvádí zakládající členka platformy Milena Němcová.

Jaderná elektrárna Dukovany podporuje neziskové organizace ve svém okolí, které se také věnují podpoře osob s PAS. Na jižní Moravě je to například Mateřská škola, Základní škola a Dětský domov Ivančice, kam chodí pravidelně dukovanští pracovníci pomáhat v rámci tzv. dobrovolnických dnů. Dnes přijeli z Ivančic do Infocentra děti s PAS společně s pedagogickým doprovodem, kde se setkali se zástupci vedení a zaměstnanci elektrárny Dukovany.

„Počet dětí s autismem opravdu roste, naši školu určenou pouze dětem se speciálními vzdělávacími potřebami v současnosti navštěvuje 120 dětí a žáků. Malí autisté představují asi jednu třetinu. Víme, jak těžké je tyto děti pochopit, respektovat a současně vést. Vážíme si rodin malých autistů, které se často potýkají s kritikou okolí. Osvětová činnost je v této oblasti velmi potřebná. Děkujeme Jaderné elektrárně Dukovany i za naše autisty, že na ně myslí a takto jim pomáhá,“ řekla ředitelka MŠ, ZŠ a Dětského domova Ivančice Marta Špalková.

  • Facebook
  • Twitter