Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Humpolečtí ve čtvrtek položí kameny zmizelých

/
/
/
721 ZobrazeníVe čtvrtek 9. června uplyne přesně osmdesát let od transportu humpoleckých Židů do terezínského gheta. Na tuto událost poukáží takzvané kameny zmizelých, které zástupci Humpolce položí právě v tento den.

„Dá se říct, že je to takové splacení dluhu našim spoluobčanům, kteří tady do dvaačtyřicátého roku žili a pak nenávratně zmizeli. I oni tvořili Humpolec a jeho dějiny a nechceme, aby se na ně zapomnělo,“ uvedl starosta Humpolce Karel Kratochvíl.

Kameny zmizelých neboli Stolpersteine jsou doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“. Jedná se o dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu.
V Humpolci budou v 15.00 umístěny před dům číslo 71 v Husově ulici. S přípravou akce pomáhá správce humpoleckého židovského hřbitova a odborník v této oblasti Vladimír Staněk. „Prozatím jsme vybrali tuto rodinu, ale rádi bychom v budoucnu zavzpomínali i na další, a uctili tak jejich památku,“ doplnil Karel Kratochvíl.
Na tuto akci pak v 19.00 naváže koncert ve stylu klezmer v podání kapely Shum Davar, která publikum oslovuje svou pozitivní energií, radostí, ale i melancholií. Ta zahraje na prostranství před Mikádem.
Osmdesát let od deportace humpoleckých Židů připomíná i venkovní výstava na Havlíčkově náměstí, která potrvá do 29/6. Na deseti výstavních plochách se zájemci podrobně seznámí s osudy dvou humpoleckých rodin, dozví se o historii židovské komunity ve městě, postupném omezování práv Židů, jména rodin, jejich příbuzenské vztahy či umístění jednotlivých domů na mapě včetně fotografií.

  • Facebook
  • Twitter