Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Hrad Pernštejn – ráj turistů i filmařů

/
/
/
1852 ZobrazeníNedaleko Bystřice nad Pernštejnem najdou milovníci historie a cestování hrad, který po dlouhá staletí patřil rodu Pernštejnů. Pro návštěvníky je připraveno několik prohlídkových tras a řada překvapení.

Krajina kolem hradu patřila už pánům z Pernštejna od středověku, kteří zde zahájili, ještě coby pánové z Medlova, ve 12. a 13. století rozsáhlou kolonizaci, která se opírala o hrad Pernštejn. Jeho vznik se datuje na konec 13. století a jeho tvář se měnila s postupným posilováním vlivu Pernštejnů. K největšímu rozšíření došlo v 15. a 16. století, kdy měl mocný rod velké slovo i u samotného císaře.

Hrad Pernštejn, foto: info.bystricenp.cz

Pohádkový goticko-renezanční hrad, bylo reprezentační sídlo rodu Pernštejnů, v 16. století nejbohatšího a nejmocnějšího rodu Českého království. Hrad jako z pohádky, který nikdy nedobyli válečníci, byl založen ve 2. pol. 13. století. Po požáru v roce 1457 byl velkoryse pozdněgoticky přestavěn, v 16. století doplněn o renezanční palác. Nádherný hrad patřil od svého založení, první písemná zpráva je z roku 1285, až do roku 1596 už vzpomenutému rodu Pernštejnů.
Impozantní hmota vnitřního hradu je protkána řadou křivolakých chodeb, spojujících jednotlivé místnosti. Nejvýznamnějším prostorem je pozdně gotická vstupní síň se sklípkovou klenbou. Další místnosti mají žebrové klenby. Zvláště vynikají početná a přesně opracovaná mramorová ostění oken a dveří z období přechodu gotiky v renesanci i další hodnotné architektonické a kamenické detaily, rovněž tak kvalitní sochařská i malířská výzdoba.
Největší pozornosti návštěvníků se těší vstupní síň s barevnou vitráží, která se sice hlásí do r. 1518, ve skutečnosti však jde o romantický výtvor z 19. století, dále rytířský sál se štukovou výzdobou, hradní obrazárna, lovecký sál, „sál spiklenců“, hradní kaple s iluzivní malířskou výzdobou i hladomorna.
Od roku 1818 se posledními majiteli stávají Mitrovští, jimž hrad patřil až do roku 1945. Ti věnovali velkou pozornost hradní knihovně, která dnes obsahuje 6 567 knižních titulů o 15 308 svazcích.
Pernštejnský tis se stal Stromem roku 2005.

  • Facebook
  • Twitter