Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Historický most v Malém Beranově opravili i s využitím „omšelých“ kamenů z polí

/
/
/
433 ZobrazeníHistorický most spojující jihlavské části Malý Beranov a Henčov už není nebezpečný. Při stavbě obchvatu Velkého Beranova se dočkal rekonstrukce. Most byl nejen v dezolátním stavu, ale byla omezena také jeho nosnost a měl nestabilní zábradlí.

V rámci stavby realizované Krajem Vysočina na obchvatu Velkého Beranova se zrušila i nevyhovující odbočka ze silnice II/602 do Henčova. Požadavkem vedení Jihlavy bylo ovšem toto dopravní spojení zachovat. „Jediné možné technické řešení bylo právě přes odbočku do Malého Beranova ulicí Hůlová a přes tento most. Oprava mostu byla proto uhrazena z prostředků Kraje Vysočina,“ uvedl jihlavský zastupitel Jaroslav Vymazal.

Přestože není most kulturní památkou, byla snaha ponechat jeho původní historický ráz zejména v jeho střední části. Dozdívalo se tak „omšelým“ kamenem z polí a použila se například i vápenná malta. Nová je pak celá mostovka a nosná konstrukce na 1. a 5. poli. „Stavba je vlastně soumostí tří mostů. Historicky nejstarší je střední klenbová část, kudy zřejmě původně tekla řeka,“ doplnil vedoucí oddělení silničního hospodářství a komunálních služeb města Jihlavy Karel Trojan.

Oprava mostu a ulice Hůlová trvala přibližně rok a půl a vyšla na 23,3 milionu korun bez DPH. Most je určen pro veškerou dopravu s omezením do 10 tun, případně pro průjezd jednoho auta středem do 18 tun.

  • Facebook
  • Twitter