Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Geoexpozice a dendrologická stezka v Týnském údolí v Třebíči

/
/
/
1052 ZobrazeníV jarních měsících vytvořila radnice v Třebíči ve spolupráci se střediskem ekologické výchovy Chaloupky a Českým svazem ochránců přírody Kněžice výstavu souboru osmnácti bloků hornin z Vysočiny, Znojemska a Pardubicka. Každý blok má na sobě opracovanou, vybroušenou a vyleštěnou plošku, aby bylo patrné, jak vypadá v ušlechtilém stavu.

Zhruba kubíkové bloky byly na místo výstavy dováženy nákladními auty, vyložily je bagry, nakladače a jeřáby.
„Expozice pod širým nebem mohou využít základní i střední školy z Třebíče a okolí i veřejnost. O každém kameni se dozvíte více pomocí QR kódu, který je včetně popisu lokality výskytu horniny a druhem horniny umístěn na popiskách. Lidé zde najdou také informační tabuli s mapou exponátů. Geoexpozice zároveň doplní nabídku turisticky zajímavých míst v Třebíči. Nechybí v ní totiž horniny, ze kterých je postavena třebíčská Bazilika sv. Prokopa, sochy, náhrobky a pomníky na území města,“ popsal venkovní výstavu kamenů starosta Pavel Pacal.

Jednotlivé exponáty jsou na stezce uspořádány podle vzniku – vyvřelé, usazené a přeměněné. Nejtěžší kámen výstavy váží 3,7 tuny a jedná se o žulu (granit) z Bílého kamene u Jihlavy. Nejmenší je půltunový hadec z Hrubšic u Oslavan. Realizace výstavy stála město 321 tisíc korun.

Stromová stezka s tajenkou
Dalším zajímavým projektem je dendrologická stezka, nebo také Keltský stromový kalendář. Ten je také v Týnském údolí vybudován jako stezka asi dva kilometry dlouhá a je na ní 21 zastavení, 21 stromů. U každého stromu je cedulka s číslem a QR kódem, po jehož načtení se zobrazí zajímavosti o stromu a informace o možných vlastnostech lidí narozených ve znamení daného stromu. Na hrázi Vodovodního rybníka je umístěna informační tabule.

Na stezce, kterou vytvořila ZŠ Kpt. Jaroše v Třebíči a Chaloupky ve spolupráci s městem nechybí ani parkové lavičky.

Ke stezce patří zábavná hledačka (quest) Stromy v hádankách. Ke každému zastavení – stromu – je vytvořena veršovaná hádanka. Odpovědí na hádanku získají návštěvníci název stromu a vyřešením všech 21 hádanek vyluští celou tajenku. Ke questu je zhotovena hrací karta, kde jsou uvedeny všechny důležité informace.

  • Facebook
  • Twitter