Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Fotovýstava v jihlavském muzeu

/
/
/
453 ZobrazeníFotografickou výstavu nazvanou Utajení obyvatelé sakrálních staveb připravenou ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci pořádá od čtvrtka 11. dubna Muzeum Vysočiny Jihlava.

Výstava je završením přírodovědného projektu zaměřeného na studium stálých i náhodných obyvatelů kostelů, kaplí a kapliček.

„Fotografická výstava prezentuje obrazové doklady z aplikovaného zoologického výzkumu sakrálních památkových objektů (kostely, kaple) v historickém území Arcidiecéze olomoucké. Tyto sakrální objekty mají často své utajené obyvatele – sovu pálenou, poštolky, rorýse, divoké holuby, netopýry a další, včetně mnoha zástupců bezobratlých živočichů, kteří zde žijí trvale nebo zde prodělávají svůj vývoj nebo zde zimují. Mnohé z těchto biologických druhů patří mezi živočichy vzácné, a proto legislativně chráněné (někdy i mezinárodními předpisy Evropské unie).

Sakrální stavby v krajině často představují pro tyto vzácné druhy velmi důležitá refugia (místo pro hnízdění ptáků, úkryty pro letní kolonie netopýrů s mláďaty). Kostely a kaple však vznikaly jako duchovní stavby, kde tito živočichové jsou jen více či méně trpěnými (a někdy i nevítanými) nájemníky,“ popsala výstavu Klára Bezděčková z Muzea Vysočiny Jihlava.

Výstava je k vidění v prostoru muzejních arkád od 11. dubna do 30. června.

  • Facebook
  • Twitter