Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Energetici v Dukovanech spouští 1. blok

/
/
/
1047 ZobrazeníV Jaderné elektrárně Dukovany energetici ukončují odstávku pro výměnu paliva a spouští první výrobní blok. Podle předpokladů by měl blok začít elektrickou energii dodávat v následujících hodinách. V průběhu odstávky odborníci vyměnili palivo, provedli plánované modernizace zařízení a jejich kontroly a testy. Současně ale zařadili do plánu kontrolu jednoho z šesti hlavních cirkulačních čerpadel čtvrtého bloku. Očekávaný celkový objem výroby by se zásadně měnit neměl.

Odstávka na prvním dukovanském bloku začala 12. května a první prázdninový den energetici v reaktoru opět spustili štěpnou reakci. Během následujících hodin budou operátoři postupně zvyšovat výkon, provádět další nezbytné testy zařízení prováděné standardně před přifázováním generátorů obou parních turbín.

Specialisté v průběhu odstávky vyměnili pětinu paliva v reaktoru a provedli rozsáhlé kontroly zařízení. V souladu s plánovanou obnovou zařízení zvládli výměnu podružných rozvaděčů, která byla nejnáročnější akcí odstávky. „Rozsah plánovaných prací byl velký a jejich zvládnutí vyžadovalo nasazení širokého okruhu našich zaměstnanců i dodavatelů. Nyní je odstávka 1. bloku téměř za námi. O prázdninách by tak měly být v provozu všechny čtyři bloky. V jejich průběhu se budeme připravovat na plánovanou odstávku pro výměnu paliva na 4. bloku, která by měla začít v září,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Během odstávky zaměstnanci ČEZ i dodavatelé zvládli 34 významných technických a investičních akcí. Vedle rekonstrukce podružných rozvaděčů za nové s moderním přístrojovým vybavením instalovali například nové regulační armatury na sekundární části zařízení nebo nové čerpadlo chlazení bazénu skladování.

Současně s náběhem prvního bloku probíhá krátkodobá odstávka bloku číslo 4. Důvodem je údržba jednoho z šesti cirkulačních čerpadel pro eliminaci rizika případného výpadku. Tomu v tomto případě musí předcházet odstavení a částečně vychlazení výrobního zařízení. Blok přestal elektřinu vyrábět krátce před devátou hodinou.

  • Facebook
  • Twitter