Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

E.ON má nově 50 AC dobíjecích stanic pro elektromobily v osmi krajích České republiky, na Vysočině čtyři

/
/
/
436 ZobrazeníV roce 2020 začala společnost E.ON s výstavbou veřejných AC dobíjecích stanic v rámci Operačního programu Doprava. Po třech letech tak vzniklo v osmi krajích České republiky padesát veřejných pozvolných dobíječek za téměř 16 milionů korun. Nejvíce, jich stojí na území jižních Čech, stojí na území jižních Čech, na Vysočině čtyři. U těchto stanic už dobilo své elektromobily několik tisíc uživatelů.

„I když se v poslední době ve spojitosti s veřejnou dobíjecí infrastrukturou pro elektromobily skloňuje hlavně výstavba rychlých a ultrarychlých dobíjecích stanic, které vznikají u hlavních dopravních tahů a které se také intenzivně věnujeme, i tak se ukazuje, že AC dobíjení má ve veřejné infrastruktuře své místo. Proto s budováním AC dobíječek budeme i nadále pokračovat v lokalitách, kde to dává pro uživatele elektromobilů smysl a je to pro ně přínosné. Koneckonců naše síť E.ON Drive je v Česku z více než poloviny tvořena právě AC dobíjecími body,“ vysvětluje Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice.

Využívanou stanicí je i dobíječka v Jelení zahradě v Českém Krumlově

V rámci Operačního programu Doprava se E.ON zavázal postavit padesát AC stanic, které dobíjí výkonem 22 kW a mají vždy dva dobíjecí body, takže na nich může dobíjet najednou až sto elektromobilů. K prvním spuštěným stanicím v rámci tohoto projektu patřily ty v Třebíči, v Ostravě, v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích už v roce 2020. Postupně pak vznikaly do konce uplynulého roku v řadě dalších míst od šumavské Kvildy až po Kroměříž. Na jihu Čech jich je z celkového počtu aktuálně 27, druhý největší počet pak eviduje Jihomoravský kraj se sedmi stanicemi, Olomoucký kraj se šesti a kraj Vysočina se čtyřmi. Další E.ON postavil v Plzeňském, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Poslední dobíječka pak vznikla ve středočeském Stochově.

AC dobíjecí stanici najdou řidiči v Kaplici na náměstí

Nejvíce dobíječek je na Českokrumlovsku, nejčastěji lidé dobíjí v Českých Budějovicích
„Především v Jihočeském kraji se nám povedlo dobíječkami pokrýt všechny okresy od Prachatic po Jindřichův Hradec. Řidiči je najdou zejména u veřejných parkovišť, obchodních center nebo ubytovacích zařízení. Nejhustší síť těchto stanic je aktuálně na Českokrumlovsku, což je spojeno hlavně s turistickým vytížením Českého Krumlova a Lipenska, kde je o podobný typ dobíjení velký zájem a pro takovou lokalitu je vhodné,“ vysvětluje Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure, která v rámci skupiny E.ON zajišťuje výstavbu veřejné dobíjecí sítě.
Nejvyužívanější AC stanicí E.ONu je naopak aktuálně stanice u českobudějovického supermarketu Terno. Následují pak dobíječky v Českém Krumlově a Hatích u Znojma. Celkem za tři roky fungování nabylo u této padesátky AC stanic na 7 000 uživatelů, kteří u dobíječky strávili v průměru 154 minut a za tu dobu odebrali 13,6 kWh.

„Zatímco u rychlodobíječek stráví řidiči v průměru 20 až 30 minut, aby na další cestu dobili co nejrychleji, u těchto stanic je to více než dvě hodiny a tento strávený čas přesně odpovídá charakteru místa, kde AC dobíječky stavíme a proč mají zrovna v těchto místech smysl,“ říká Martin Klíma a dodává, že největší odběry v těchto lokalitách jsou během letních měsíců a prosince – tedy v době prázdnin a dovolených. Aktuálně společnost hledá a vytipovává další vhodné lokality pro tento typ dobíjení. Soustředí se přitom na tzv. body zájmu jako jsou národní parky a další turistické cíle.
Výstavba 50 AC stanic v Operačním programu Doprava v hodnotě téměř 16 milionů korun, byla částečně financovaná dotací 9,6 milionu korun, kterou poskytlo Ministerstvo dopravy ČR.

  • Facebook
  • Twitter