Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dobré dílo Josefa Floriana míří do kosmu, ve Staré Říši pokřtí planetku Dobrédílo

/
/
/
617 ZobrazeníKřest planetky Dobrédílo pojmenované při příležitosti 150. výročí narození Josefa Floriana, vydavatele Dobrého díla, se uskuteční v neděli 30. července ve 14.00 u rodného domu Josefa Floriana pod pamětní deskou ve Staré Říši 69.

O pojmenování nové planetky jménem Josefa Floriana, výrazné osobnosti kulturního dění nejen Vysočiny, se zasloužil jeho praprasynovec Jan Florian, astronom, pocházející z Hladova, vesničky u Staré Říše.
„Už delší dobu ve mně zrála myšlenka pojmenovat vesmírný objekt jménem, které by souviselo s mou rodinou, mými předky nebo krajem, odkud pocházím. Jediné, co lze v současnosti ve vesmíru pojmenovat jsou kromě komet ještě planetky. Komety se pojmenovávají zpravidla podle objevitele, nicméně planetky, tam jsou možnosti rozmanitější, byť takové pojmenování schvaluje Mezinárodní astronomická unie podle velmi přísných kritérií. Konkrétně se jedná o její orgán Pracovní skupinu pro nomenklaturu malých těles sluneční soustavy (Working Group for Small Bodies Nomenclature). Zkrátka, mít na nebi takovou svou zcela osobní stopu a zároveň trvalou připomínku něčeho zcela unikátního, co si takovou čest zaslouží a co souvisí s naším rodem. Toto kritérium pro mě osobně zcela splňuje Dobré dílo Josefa Floriana.
Letos si připomínáme stopadesáté výročí jeho narození. Proto jsem se snažil, aby pojmenování připadlo právě na rok 2023. Díky mé celoživotní vášni, astronomii, mému letitému působení v tomto oboru, jsem si mohl tento sen splnit. Velice rád bych poděkoval své kolegyni Lence Kotkové-Šarounové, že mi dovolila navrhnout pojmenování planetky, kterou objevila v době našeho společného působení v Oddělení meziplanetární hmoty na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově. A tak se stalo, že planetka, obíhající v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, dosud známá pod katalogovým číslem IAU 35367, po úspěšném schvalovacím řízení Mezinárodní astronomické unie nyní nese jméno Dobrédílo. Je to taková trvalá připomínka Dobrého díla ve vesmíru,“ uvedl Jan Florian. Součástí akce bude výstava obrazů Magdaleny Křenkové Florianové, o hudební doprovod se postará flétnistka Lenka Kozderková Šimková.
Začátek je ve 14.00.

Úvodní foto: Rodný dům Josefa Floriana ve Staré Říši, autorka: Magdalena Křenková Florianová

  • Facebook
  • Twitter