Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Cyklisté vyrazili na spanilou jízdu Tour de aleje a pomohli chránit stromy

/
/
/
1087 ZobrazeníDesítky milovníků sportu a přírody přilákal 14. července druhý ročník benefiční cyklojízdy a závodu Tour de aleje pořádaných spolkem Arnika. Malí a velcí účastníci zhlédli Lipovou alej u Žižkova pole, na jejíž záchraně se Arnika podílela, Ranskou alej ve Starém Ransku i další méně známé půvaby Vysočiny. V cíli u rybníku Řeka na všechny čekalo zábavné odpoledne.

Benefiční závod odstartoval od přibyslavské sportovní haly s cílem v Havlíčkově Borové nebo u rybníku Řeka podle zvolené obtížnosti.

Vítězové v kategorii Machři:
1. místo – Tomáš Kyrš a Monika Limonová
2. místo – Miroslav Uzel a Barbora Závodná
3. místo – Adam Pochtiol, Milan Tuláček a Bohumil Novák

Vítězové v kategorii Junior:
1. místo – Prokop Kamarád
2. místo – Kryštof Dvořák

Druhá část programu se nesla v pohodovém tempu. Během rodinné vyjížďky se zastávkami se peleton mohl dozvědět zajímavosti i něco z historie nejkrásnějších stromořadí na Vysočině. V cílové rovince v kempu Moře strávili účastníci příjemné odpoledne s poznávacími soutěžemi, šplháním do stromů, zkoumáním přírody pod mikroskopem, divadelním představením a exhibicí mistra světa v cyklotrialu Marka Pochtiola. Cyklisté startovným podpořili celostátní kampaň Arniky Zachraňme stromy.

„Věřím, že Tour de aleje poukáže na to, že aleje jsou krásnou a nedílnou součástí naší krajiny. Jsou pevně spjaty s životem místních lidí, kteří na jejich ochranu věnují nemalé finanční prostředky. Doufám, že cyklojízda přispěje i do debaty, kdy staré a vzrostlé stromy chránit a ošetřovat a kdy je naopak nahradit výsadbou novou, aby tu aleje byly i pro generace našich vnoučat,“ uzavírá Martin Kamarád, starosta Přibyslavi.

„Tour de aleje je skvělá akce s velkým přesahem, protože upozorňuje na význam alejí nejen kvůli estetice. Význam stromů dnes vzrůstá kvůli změnám klimatu. Jsou to stromy, které nám pomáhají překonat vedra, sucho, velké přívalové srážky a další výkyvy počasí. Jsem moc ráda, že jsem se mohla s rodinou zúčastnit této skvěle zorganizované akce. Arnice děkuji za pozvání a těším se už teď na další ročník,“ dodává letošní patronka Hana Veronika Konvalinková ze Strany Zelených Vysočina a z Občanského sdružení Javořice.

„Letos vyšlo krásné počasí, díky čemuž si všichni mohli atmosféru malebné přírody a alejí Vysočiny náležitě vychutnat. Děkujeme všem za účast, gratulujeme vítězům a už nyní se těšíme na další ročník,“ říká organizátorka akce Natálie Pivoňka Faltýnová.

  • Facebook
  • Twitter