Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Čtyřiaosmdesátiletá klientka Centra osobní asistence: Pomůžou mi se vším, co je potřeba

/
/
/
809 Zobrazení„Pojďte dál, už na vás čekám,“ ozývá se ze dveří kuchyně rodinného domku ve Skuhrově u Havlíčkova Brodu. Čtyřiaosmdesátiletá Jaroslava Jelenová vítá sociální pracovnici Centra osobní asistence Veroniku Váchovou. „Jak se dnes máte, paní Jelenová?“ ptá se sociální pracovnice a usměvavá klientka jedné ze služeb Oblastní charity Havlíčkův Brod přikyvuje na znamení, že dobře.
Péči využívá zhruba rok a čtvrt a je s ní, jak sama dodává, spokojená. „Jsou to milý holky a pomůžou mi se vším, co je potřeba,“ chválí klientka.
Paní Jelenová je čilá prababička, kterou ale před dvěma lety začaly trápit časté stavy bezvědomí. A to do té míry, že na následky omdlévání a potlučení se skončila v nemocnici. „Syn se tak rozhodl, že nemůžu být doma přes den sama, a tak hledal pomoc. Domluvil mi právě návštěvy pracovnic z charitního Centra osobní asistence. Nejdříve mi doma pomáhaly jednou denně, po operaci kyčle jsme pak službu navýšili, takže ji využívám dvakrát denně, vždycky ráno a kolem oběda, a vyhovuje mi to,“ vysvětlila Jaroslava Jelenová.

Veronika Váchová
k tomu dodává, že pracovnice pravidelně pomáhají s osobní hygienou, přípravou a podáním oběda nebo pouklidí. „Paní Jelenové hodně pomáhají její synové. S jedním z nich, a jeho synem, tedy svým vnukem, žije a má v rodinném domku svůj prostor. V týdnu je ale přes den doma sama, takže na ni dohlédneme my, zajistíme, co je třeba a děláme společnost,“ podotkla sociální pracovnice.
I když na sebe musí Jaroslava Jelenová dávat větší pozor, má koníčky, které jen tak neopustí. „Já furt courám. Vždycky mě hodně bavila zahrádka. Jen vidím plevel, hned bych plela. Ale musím se šetřit. Tuhle jsem však neodolala. Potřebovala jsem přenést domů jablka, tak jsem si vzala svůj vozík a místo abych se na něj posadila já, tak jsem ho naložila jablky a vezla jsem to jak trakař,“ zavzpomínala se smíchem.
Rázem prozradila, že se vlastně není čemu divit, protože pohyb má v krvi. „Můj tatínek byl sportovec. Taky hodně jezdil do lesa a starali jsme se o hospodářství. A já sama jsem se živila jako poštovní doručovatelka. Lidé o mě říkali, že nechodím, že se vznáším. Hodně mě to bavilo. Chodila jsem s velkou brašnou a občas jsem si na pomoc vzala babetu. A můj muž jezdil se mnou,“ vyprávěla paní Jelenová a přidala, že také ráda peče a vaří, i když v menší míře než dříve. Radost jí dělá i rodina, která se o ní stará. „Kromě dvou synů mám dvě vnučky, jednoho vnuka a tři pravnoučata. Dvou a půl letý prcek se prý vždycky ptá, kdy už konečně pojede za babičkou, jak se sem těší,“ usmála se.

Centrum osobní asistence
je sociální služba, která při Oblastní charitě Havlíčkův Brod funguje patnáct let. Pracovnice dojíždějí přímo ke klientům domů, kde je podporují tak, aby mohli podle svého přání co nejdéle zůstat ve svém domácím prostředí a žít svým obvyklým způsobem života. Služba je poskytována na území Havlíčkova Brodu, Chotěboře, Přibyslavi, Humpolce, Golčova Jeníkova a Světlé nad Sázavou vždy s dojezdem do patnácti kilometrů od zmíněných měst. Využívat ji mohou lidé s tělesným postižením od 27 do 65 let a senioři nad 65 let. Více informací je k dispozici na webových stránkách www.hb.charita.cz.

  • Facebook
  • Twitter