Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Boj o malé město (1900–1960) v havlíčkobrodské galerii

/
/
/
346 ZobrazeníGalerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Ústav dějin umění AV ČR a Masarykův ústav a Archiv AV ČR pořádají slavnostní zahájení výstavy nazvané Boj o malé město (1900–1960). Příběhy památek a jejich lidí, které se uskuteční v pátek 12. července v 17.00.

Výstava představuje ochranu památek v menších městech jako téma, které na počátku bouřlivého dvacátého století pozvolna vystoupilo do popředí širšího veřejného zájmu. Přibližuje průkopnickou roli, kterou při obhajobě uměleckých hodnot minulosti sehrál historik umění Zdeněk Wirth (1878–1961). Na příbězích konkrétních historických staveb napříč regiony zároveň poodhaluje komplikované osudy památek ve víru moderní doby a poukazuje na osobnosti, často i místní nadšence, kteří se výrazným způsobem zapojili do odhodlaného, i když ne vždy úspěšného úsilí o jejich záchranu. Také jejich zásluhou zůstává uchování krásy a vrstevnatosti městského prostředí dodnes aktuální a důležitou otázkou.

K výstavě vychází doprovodný katalog.

Úvodní slovo přednese Dana Schlaichertová, kurátorka výstavy. Zahraje Josef Kekula a Petr Hejný, členové Stamicova kvarteta.

Výstava potrvá do 6. října 2024.

K výstavě připravili pořadatelé doprovodný program.

  • Facebook
  • Twitter