Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Bez spolupráce by regionální osivo nebylo, tvrdí Sdružení Krajina

/
/
/
374 ZobrazeníProjekt Sdružení Krajina zaměřený na vývoj regionální luční směsi postoupil do další fáze, ve které je víc než na začátku potřebná spolupráce s dalšími subjekty. V letošním roce by mělo být k dispozici osivo na plochu okolo 15 až 20 hektarů. Na osetých plochách budou odborníci provádět monitoring vzcházení jednotlivých druhů.

Navržené druhové složení posuzují botanici z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Pokud směs projde hodnocením, měla by obsahovat 15 druhů regionálních bylin, dva druhy regionální trávy. Dál devět druhů trav a tři druhy jetelovin českých odrůd používaných v běžně dostupných komerčních směsích. Poptávka po osivu v tuhle chvíli převyšuje nabídku.

Iniciativa Sdružení Krajina přišla v době, kdy se začalo více mluvit o podpoře druhové rozmanitosti krajiny, o podpoře biodiverzity. Po celou dobu vývoje nejde o práci jednotlivce či jedné organizace, ale o koordinaci a zapojení více partnerů, jak na bázi odborné a praktické, tak i z hlediska finančního zajištění vývoje směsi.

Zájemci o sběr semen trav se mohou hlásit na kontaktech Sdružení Krajina

Partnerem projektu je Agentura ochrany přírody a krajiny jako představitel státní správy na poli ochrany přírody. Zapojen je i komerční sektor, zastoupený společností Agrostis, která zpracovává nasbíraná semena a míchá finální produkt.

Na projektech spolupracuje Sdružení Krajina třetím rokem s městem Žďár nad Sázavou, jde o projekt luční směsi, ale také vypásání svahů Zelené hory. V loňském roce Žďár nad Sázavou projekt podpořil finančně, nyní nabízí podporu v komunikaci s veřejností, při  propagaci vývoje směsi a oslovování potenciálních sběračů. Novou směs chce město využít na osetí některých svých pozemků. V podobném duchu jedná sdružení i s Krajem Vysočina, kde by společný projekt, mohl celou věc ještě více posunout dopředu.

Do vývoje a přípravy regionálního osiva se může zapojit i veřejnost. Sdružení Krajina hledá lidi, které by zajímal letní sběr semen lučních druhů. Na červen připravují zaškolovací schůzku, kde se potenciální sběrači dozvědí, jaké druhy se budou sbírat, na jakých lokalitách a v jakém období.

Případní zájemci se mohou hlásit na e-mailové adrese info@sdruzenikrajina.cz  nebo na telefonním čísle 775 239 691. 

  • Facebook
  • Twitter