
Bez spolupráce by regionální osivo nebylo, tvrdí Sdružení Krajina
Projekt Sdružení Krajina zaměřený na vývoj regionální luční směsi postoupil do další fáze, ve které je víc než na začátku potřebná spolupráce s dalšími subjekty. V letošním roce by mělo být k dispozici osivo na plochu okolo 15 až 20 hektarů. Na osetých plochách budou odborníci provádět monitoring vzcházení jednotlivých druhů.
Navržené druhové složení posuzují botanici z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Pokud směs projde hodnocením, měla by obsahovat 15 druhů regionálních bylin, dva druhy regionální trávy. Dál devět druhů trav a tři druhy jetelovin českých odrůd používaných v běžně dostupných komerčních směsích. Poptávka po osivu v tuhle chvíli převyšuje nabídku.
Iniciativa Sdružení Krajina přišla v době, kdy se začalo více mluvit o podpoře druhové rozmanitosti krajiny, o podpoře biodiverzity. Po celou dobu vývoje nejde o práci jednotlivce či jedné organizace, ale o koordinaci a zapojení více partnerů, jak na bázi odborné a praktické, tak i z hlediska finančního zajištění vývoje směsi.

Partnerem projektu je Agentura ochrany přírody a krajiny jako představitel státní správy na poli ochrany přírody. Zapojen je i komerční sektor, zastoupený společností Agrostis, která zpracovává nasbíraná semena a míchá finální produkt.
Na projektech spolupracuje Sdružení Krajina třetím rokem s městem Žďár nad Sázavou, jde o projekt luční směsi, ale také vypásání svahů Zelené hory. V loňském roce Žďár nad Sázavou projekt podpořil finančně, nyní nabízí podporu v komunikaci s veřejností, při propagaci vývoje směsi a oslovování potenciálních sběračů. Novou směs chce město využít na osetí některých svých pozemků. V podobném duchu jedná sdružení i s Krajem Vysočina, kde by společný projekt, mohl celou věc ještě více posunout dopředu.
Do vývoje a přípravy regionálního osiva se může zapojit i veřejnost. Sdružení Krajina hledá lidi, které by zajímal letní sběr semen lučních druhů. Na červen připravují zaškolovací schůzku, kde se potenciální sběrači dozvědí, jaké druhy se budou sbírat, na jakých lokalitách a v jakém období.
Případní zájemci se mohou hlásit na e-mailové adrese info@sdruzenikrajina.cz nebo na telefonním čísle 775 239 691.