Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

ANO v opozici, pět stran v koalici. Jak se den po dni rodila nová vláda Vysočiny

/
/
/
1722 ZobrazeníObyvatelé Vysočiny od středečního rána vědí, kdo v příštích čtyřech letech povede jejich kraj. Koalici vytvořili piráti, občanští demokraté, lidovci, sociální demokraté a hnutí Starostové pro Vysočinu. Novým hejtmanem bude Vítězslav Schrek z ODS. Zrekonstruovali jsme, jak náročný byl každý ze čtyř dnů koaličního vyjednávání.

Sobota dvě hodiny odpoledne. Zavírají se volební místnosti a začíná sčítání hlasů. Kolem šesté zbývá dodat výsledky z posledních pár okrsků. Vyjednávání může začít.

Před volbami Vysočině vládla koalice ČSSD, ANO, Starostů pro Vysočinu a ODS. První dvě zmíněná uskupení uvažovala o pokračování spolupráce. Proti se nezdáli být ani starostové. Naopak ODS (ve volbách kandidovala společně s uskupením Starostové pro občany) měla jiné plány. Jenže: socialisté, ANO a Starostové pro Vysočinu ve volbách v součtu získali pouze 22 zastupitelů. K případné většině jim jeden hlas chyběl.

Lídr vítězného hnutí ANO Martin Kukla se proto od sobotního večera snažil onen zmíněný hlas sehnat. Od počátku ale bylo jasné, že to bude mít složité.

Paralelně totiž vyjednávání zahájili také občanští demokraté. Jejich hlavní vyjednavač – předseda senátu Miloš Vystrčil – ještě v sobotu večer nabídl koalici pirátům, lidovcům, ČSSD i Starostům pro Vysočinu.

Pro úplnost: do krajského zastupitelstva se dostali také tři komunisté. O spolupráci s nimi však nikdo nestojí a strana ještě v sobotu večer ohlašuje odchod do opozice.

Neděle

Krajský lídr ANO Martin Kukla ráno do médií optimisticky hlásí, že jeho hnutí chce, aby na Vysočině nově vládla jakási trojkoalice. Zároveň tvrdí, že vyjednávání pod jeho taktovkou zatím vypadají dobře. Těžko říct, zda v tu chvíli má špatné informace nebo je přehnaně optimistický. Brzy totiž zjistí, že do koalice s ANO je ochotná vstoupit už jen sociální demokracie.

Během dne padají důležitá rozhodnutí ve volebních štábech Starostů pro Vysočinu a KDU-ČSL. Obě uskupení se shodla, že kývnou na nabídku ODS. Souhlasí také s tím, že příštím hejtmanem Vysočiny má být občanský demokrat Vítězslav Schrek. V onu chvíli má jádro nové koalice 19 hlasů. Jistota většiny tak zatím chybí.

Do vyjednávání však vstupuje třetí strana – piráti. Taky oni prohlašují, že by rádi obsadili post hejtmana. Chtějí ho pro svou lídryni Hanu Hajnovou. Zároveň však dodávají, že ani oni nestojí o spolupráci s ANO a preferují koalici středopravých stran.

A večer couvá také sociální demokracie. Rovněž ustupuje od spolupráce s ANO a její krajští šéfové nově proklamují, že jsou ochotni vstoupit do koalice jak s vládním hnutím, tak i se středopravými stranami.

Pondělí

Hned na startu nového týdne vytuší lídr ANO Martin Kukla, že pro jeho hnutí je situace špatná. Vystupuje s prohlášením, ve kterém na jedné straně uskupení, která formují koalici, kritizuje. Zároveň jim však nabízí spolupráci. Prý je dokonce ochoten vzdát se postu hejtmana. Na jeho nabídku už ale nikdo nezareaguje.

Pozdě večer pak nastává v jednáních zásadní průlom. Schází se vyjednavači všech pěti koaličních stran. Jejich jednání je dlouhé. Řeší se programové priority, post hejtmana i to, zda všichni souhlasí s tím, aby v nové koalici byli i sociální demokraté.

Nakonec však na schůzce poprvé naplno zazní: piráti, ODS, lidovci, ČSSD a starostové v příštích čtyřech letech vytvoří koalici. Dohodu zatím neoznámí veřejně, v diskusi budou pokračovat v úterý.

Úterý

Strany nové koalice se znovu schází. Padá dohoda na tom, že hejtmanem má být Vítězslav Schrek z ODS a taky na tom, že stávající hejtman Jiří Běhounek z ČSSD nezíská ani funkci radního. Pozdě večer pak politici – kteří vytvoří novou krajskou radu – vystupují před novináři. A na krátkém brífinku oznamují: koaliční smlouva bude do dvou týdnů.

  • Facebook
  • Twitter