Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Akustický koncert Petra Bende v Ratibořicích

/
/
/
735 ZobrazeníNa pátek 17. května připravilo město Jaroměřice nad Rokytnou v Kulturním domě Ratibořice koncert zpěváka, skladatele, textaře a multiinstrumentalisty Petra Bende, jehož první oficiální koncert se v Ratibořicích uskutečnil už v roce 2016.

A protože už tehdy si získal Petr Bende publikum, nestálo nic v cestě, vybrat z nabízené škály muzikantů opět právě tohoto hudebníka. O Petrovi je známo, že svoji profesní dráhu zahájil jako bubeník ve skupině Svěrák 3 a že na postu bubeníka a posléze i zpěváka absolvoval v následujících letech stovky vystoupení, přičemž současně tvořil svůj projekt – kapelu Bende & band, s níž následně prezentoval vlastní skladby. Také to, že i přes své velké počáteční úspěchy v našich prestižních soutěžích, na hudebních scénách i ve vlastní produkci a stále stoupající kariéře, vždy byl a i dnes je věrný radám zkušených lidí z hudební branže – stále na sobě pracovat, vše podřizovat kvalitě a pocitu perfektně odvedené práce a zůstat svým. A výsledkem celého tohoto snažení je kladná kritika ze strany odborníků a velká obliba diváků.
Letošní koncert v Ratibořicích pojal muzikant jako koncert akustický, tedy bez použití elektronických nástrojů, a jak sám na začátku uvedl, bude to koncert „jen za doprovodu diváků, ať už hlasem, nebo třeba jen duší“.
Diváci v sále kulturního domu přivítali Petra nadšeným potleskem, vítali ho jako svého známého a na Petrovi bylo znát, že se do Ratibořic vrátil rád, že se zde cítí dobře a že tu má i spousty svých příznivců. Určitě nejen proto, že rád vzpomíná na vydařený koncert před třemi lety, ale i proto, že mu Ratibořice připomínají svojí velikostí a příjemnou rodinnou atmosférou rodný Újezd u Rosic. A ten mu zase připomíná především jeho milovanou babičku, která se mu svým životním postojem a svými názory stala inspirací také při tvorbě celé řady textů.
Sám svému vystoupení režisérem, prokládal Petr písničky mluveným slovem, v němž vzpomínal na své hudební začátky, vysvětloval vznik a atmosféru celé řady písní, udržoval úzký neformální kontakt s publikem, které motivoval ke spolupráci. Podařilo se mu vytvořit uvolněnou a vstřícnou atmosféru, nezbytnou ke vzájemnému souznění pódia a hlediště.
Na koncertu zazněla celá řada známých a oblíbených písní různých hudebních žánrů a stylů, za všechny například jihomoravská píseň Za horama dědina, country verze písně Vstávej, babičce a její životní moudrosti věnované písně Přichází světlo dnů a Živí to nepřežijem, písně Nad horů svítá, Zaklínám své moře, Utonout, Pramínek vlasů, Láska, Tráva, Yesterdey, Samba a další. Mezi všemi vyzvedl Petr píseň Anděl perutí mách, kterou v roce 2005 otextoval básník a spisovatel Michal Horáček.
Jako hosty si Petr pozval cimbalistu Michala Grombiříka, spolupracujícího mimo jiné i se širokým spektrem hudebníků na projektech v oblasti klasické hudby, soudobé experimentální hudby, jazzu, folkloru, big beatu a baskytaristu, zpěváka kapely Folk Team a člena Divadla Husa na provázku Dalibora Dunovského, který hraje v Petrově bandu už od roku 2003.
A protože Petr rád spolupracuje s dětskými pěveckými sbory a stalo se už zvykem, že je často zve i na své pódium, neudělal výjimku ani v Ratibořicích a přizval si ke spolupráci Dětský pěvecký sbor ze ZŠ O. Březiny pod vedením Kateřiny Marténkové a Kytarový kroužek při ZŠ O. Březiny pod vedením Karla Makovičky st. Společně s dětmi si před jejich vlastním samostatným vystoupením zazpíval dvě písničky.
Na závěr svého vystoupení pozval Petr Bende všechny diváky a všechny své příznivce na 15. června do místa svého rodiště, kde se uskuteční velká narozeninová oslava u příležitosti šestnáctiletého společného hraní s jeho kapelou.
Po skončení koncertu následovala tradiční autogramiáda, focení a prodej CD a DVD.
Není lepší hodnocení koncertu než vzkaz, který si mohli všichni přečíst na profilu Petr Bende & band v den konání koncertu krátce před půlnocí: „Dnešní famózní Ratibořice! Opravdu KRÁSNÉ a VNÍMAVÉ publikum a koncert, který byl protkán pohodou, energií a vzájemným propojením! Moooc děkujeme za pozvání!“

  • Facebook
  • Twitter