Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Telči v pátek zazní poezie Marty Veselé Jirousové a Tomáše Pavlíka

/
/
/
649 ZobrazeníV Univerzitním centru Telč se v pátek 13. května uskuteční setkání s poezií, ze svých básní přečte básnířka a výtvarnice Marta Veselá Jirousová a kolínský básník Tomáš Pavlík, který v Telči představí svoji nedávno vydanou sbírku Cesta od Eurydiké.

Během večera zazní například úryvky ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka nebo skladby francouzských a ukrajinských autorů. Výtěžek z dobrovolného vstupného použijí pořadatelé na pomoc Ukrajině.
Autorská čtení doprovodí na klavír pětaosmdesátiletý Stanislav Lyaschenko, který po útěku z Charkova už několik týdnů pobývá v okolí Telče.

Pětaosmdesátiletý Stanislav Lyaschenko zahraje na klavír

Marta Veselá Jirousová se narodila Julianě a Martinovi Jirousovým. Dětství prožila ve Staré Říši na Vysočině. Maturovala na Gymnáziu Otokara Březiny v Telči. Vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě v Olomouci. Martě vyšly tři sbírky básní, Procházka s andělem, Děti 0deště a Zahrada, je také autorkou knihy pro děti – 5 domů. Dvakrát ilustrovala knížku Magor dětem. Poprvé se sestrou Františkou jako dítě, podruhé jako dospělá. Učila v Nové Říši na základní škole a nyní působí jako pedagog na gymnáziu v Telči. Žije ve Staré Říši na Vysočině v rodinném domě s velkou zahradou. Má manžela a čtyři děti.

Tomáš Pavlík se více než sedm let podílel jako dramaturg a režisér na pravidelných akcích Festivalu spisovatelů Praha, v rámci, kterého se v Praze osobně představili autoři jako Salman Rushdie, William Styron, Margaret Atwoodová nebo Lawrence Ferlinghetti. Pracoval rovněž jako dramaturg a autor divadelních adaptací v pražské Lyře Pragensis, úzce spolupracoval s hereckým souborem Divadla v Celetné. Jako autor divadelních her byl podepsán například pod představením Krása z Moulin Rouge v hlavní roli s Janem Potměšilem, který ztvárnil smutný i veselý příběh z konce života francouzského malíře 19. století Henri Toulouse-Lautreca. Kromě divadelních adaptací se věnuje také poezii. V roce 2017 publikoval básnickou sbírku MILOSTné a jiné, v roce 2021 sbírku Cesta od Eurydiké.

Začátek je v 16.30.

  • Facebook
  • Twitter