Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Afrika 1931 Františka Vladimíra Foita v Telči

/
/
/
778 ZobrazeníMěstské galerii Hasičský dům v Telči hostí v současnosti výstavu Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách, která byla zahájena na konci července. Expozice připravená ve spolupráci se slovinskými partnery má za úkol připomenout Františka Vladimíra Foita jako výjimečného člověka, umělce, sochaře a cestovatele.

V roce 1931 se sochař František Vladimír Foit společně s Jiřím Baumem vydali na cestu Afrikou, z Alexandrie do Kapského Města malou dvouválcovou, vzduchem chlazenou Tatrou.

Druhou cestu Afrikou podnikl se svou ženou Irenou v roce 1947. Vlivem politické situace po únoru 1948 se již do Československa nemohli vrátit, a tak zůstali v Keni, v Nairobi, kde žili až do roku 1971. Manželé Foitovi toužili po životě alespoň v Evropě, když se domů vrátit nemohli. To jim bylo umožněno díky jugoslávskému velvyslanci v Keni, který jim pomohl s vyřízením formalit k přesídlení do tehdejší Jugoslávie s tím, že svoje práce i sbírky věnuje F. V. Foit Jugoslávii. V roce 1971 se manželé přestěhovali do dnešního Slovinska, kde sochař ještě v tomto roce bohužel zemřel při automobilové nehodě.

Sochařovy práce a etnografické africké sbírky jsou uloženy v muzeu ve slovinské Velenji, kde je sochaři věnovaná část expozice. Slovinští kolegové před časem navštívili telčské muzeum. Jejich prvotním zájmem byly sochařovy etnografické sbírky, práce, fotografie a dokumenty, které telčskému muzeu věnoval. Současně nabídli k zapůjčení putovní výstavu, kterou vytvořili k poctě umělce, jenž má ve Slovinsku významné jméno, ale u nás je téměř neznámý.

Více informací na:

https://www.facebook.com/MuzejVelenje/posts/4295449660573839 a https://www.facebook.com/MestoTelc.

  • Facebook
  • Twitter