Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V třebíčském Alternátoru oslaví stovku energetického zákona

/
/
/
743 ZobrazeníSlavnostní otevření nové expozice k výročí sto let energetického zákona se uskuteční v Ekotechnickém centru Alternátor Třebíč ve středu 17. července v 11.00. Expozice se věnuje elektrifikaci českých zemí a potěší každého, kdo se zajímá o historii i techniku. Alternátor na ní spolupracoval se společností E.ON Distribuce.

Nepočítáme-li lokální elektrárny, které ve městech fungovaly už koncem 19. století, první pokusy o elektrifikaci větších území na území dnešní České republiky začaly před 1. světovou válkou. Ta ale tyto snahy přerušila, takže s elektrifikací se plně začalo až s nově vzniklým Československem a jeho Zákonem o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace ze dne 22. července 1919. Právě období první republiky se expozice věnuje nejvíce.

Návštěvníci zde mohou spatřit nejen dobové přístroje, většinou plně funkčních, ale také fotografie či třeba tzv. úrazové plakáty, které varovaly před nebezpečím poranění elektřinou. Nutno podotknout, že mnohé z nich v dnešní době již působí poněkud úsměvně a návštěvníka zřejmě pobaví.

  • Facebook
  • Twitter