Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Víkendová sbírka potravin na Vysočině

/
/
/
1425 ZobrazeníSto padesát dobrovolníků se zúčastnilo v sobotu 18. května Sbírky potravin na Vysočině, celkem vybrali od dárců 13615 kilogramů potravin, které umožní uvařit 24507 porcí jídla.

V jarním kole celorepublikové Sbírky potravin se podařilo vybrat celkem v celé republice 212 tun potravin a 23 tun drogistického zboží. Sbírku, jež se od letoška bude konat vždy dvakrát ročně (kromě jara i na podzim), organizuje Česká federace potravinových bank, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti a partnery z neziskového sektoru. Na Vysočině měli lidé možnost odevzdat potraviny v Havlíčkově Brodě v prodejnách Albert a Kaufland, v Humpolci (Penny a Lidl), v Chotěboři (Tesco), Jihlavě (Tesco, Billa a Lidl), Kamenici nad Lipou (Penny), Ledči nad Sázavou (Billa), Moravských Budějovicích (Penny), Novém Městě na Moravě (Billa), Pelhřimově (Kaufland a Penny), Světlé nad Sázavou (Penny) a Žďáru nad Sázavou (Albert, Kaufland a Penny).

„Děkujeme všem dárcům, jimž není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. Sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí, do které jsou zapojeny po celé České republice přes tři tisíce dobrovolníků, dále pak zaměstnanci prodejen, neziskových organizací a další. Všem jim patří velké poděkování za obětavost a nasazení. Díky nim se povedlo vybrat přes 423 000 porcí jídla pro lidi v nouzi,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank, a doplnila: „Tato čísla budou ještě navýšena o dary od partnerů, z firemních potravinových sbírek a z on-line obchodů. Pokud lidé v sobotu Sbírku potravin nestihli, mohou v on-line obchodech nakupovat a darovat ještě celý příští týden až do 24. května.“
Pomoc je zaměřena zejména na seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované či lidi bez domova a v nouzi a pokrývá celou Českou republiku. Největší upotřebení naleznou konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie. Během předchozích šesti ročníků se vybralo celkem 1 625 tun trvanlivých potravin a drogistického zboží. V roce 2018 potravinové banky spolupracovaly s 617 odběratelskými neziskovými organizacemi po celé České republice a potravinovou pomoc obdrželo přes 100 000 osob.

Potravinová sbírka v Ledči nad Sázavou


V jarním kole Sbírky potravin nejvíce darovali lidé v Praze a ve Středočeském kraji, následovaly Jihomoravský a Jihočeský kraj.
K myšlence pomoci lidem v nouzi se i letos přihlásilo sedm obchodních řetězců, konkrétně Albert, Billa, Kaufland, Lidl, Makro Cash & Carry, Penny Market a Tesco, které jsou členy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Vedle účasti v pravidelných sbírkách potravin věnují řetězce potravinovým bankám zboží průběžně po celý rok, dobrovolně poskytují své logistické kapacity, podporují potravinové banky i finančně a pomáhají při organizaci a řízení těchto projektů.
„Aktuální výsledky prokázaly, že Češi umí pomáhat a že nápad organizovat sbírku dvakrát ročně je správný. O to více, když se doplní čísla z on-line darování. Už teď se těším na podzimní kolo, kde zúročíme zkušenosti z aktuálního kola, které jsme považovali za pilotní, ale přitom překročilo naše očekávání,“ připomněl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, a dodal: „Chtěl bych touto cestou poděkovat i panu ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi a paní ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové za záštitu nad celou akcí a za podporu řešení plýtvaní s potravinami, o které všichni usilujeme.“
„Sbírka potravin je projevem solidarity s těmi, kterým nezbývá dostatek prostředků na základní trvanlivé potraviny či drogistické zboží. Přestože Česko patří k zemím s nejnižším podílem osob ohrožených sociálním vyloučením, stále u nás žije 1,5 milionu občanů pod hranicí chudoby. A právě těm Sbírka potravin pomáhá,“ zdůraznila Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Potravinová sbírka v Ledči nad Sázavou


Sbírku potravin podporuje také řada známých osobností, mezi nimi herec, moderátor a autor projektu Gastromapa Lukáš Hejlík, herec a režisér Jiří Mádl, Miss World a zakladatelka Nadačního fondu Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá, spisovatelka Bára Nesvadbová, kuchařka Kamu nebo herečka Simona Babčáková.

  • Facebook
  • Twitter