Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Žďárský DEL se připojil ke vzdělávacímu programu IBM, podpoří zájem studentů o techniku

/
/
/
1676 ZobrazeníKe vzdělávacímu programu IBM Pathway in Technology (P-TECH) se letos připojuje celkem osm nových partnerů z řad škol a firem na Vysočině. Patří mezi ně také inženýrská společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou.

Ta se praktickému vzdělávání žáků a studentů dlouhodobě věnuje i díky modernímu vzdělávacímu centru DEL Future Lab. Program P-TECH pomáhá studentům v mnoha zemích s lepším uplatněním v budoucím zaměstnání. V České republice funguje od loňského roku.
Do vzdělávacího programu P-TECH amerického technologického giganta IBM se letos připojili čtyři firemní a čtyři školní partneři z Vysočiny. Mezi firmami, které nově podporují studenty v rámci tohoto programu, nechybí ani žďárská inženýrská společnost DEL. „Možnost zapojit se do programu vítáme. Navazuje to na naše další aktivity, jejichž cílem je prohlubování znalostí i praktických dovedností studentů středních škol především v regionu. Za tímto účelem jsme spustili výukové centrum DEL Future Lab, kde mají studenti možnost řešit různé úkoly z oborů mechatroniky či elektrotechniky, programovat v jazycích PLC, programovat databáze či ovládat robota,“ říká Jiří Kabelka, předseda představenstva společnosti DEL.

Přednášky, workshopy a stáže
Program P-TECH pomáhá studentům středních a vyšších odborných škol získávat zkušenosti s reálnými projekty už během studia. Jak vyplývá z jeho názvu, má být „cestou k poznání nových technologií“. Na Vysočině se v něm od tohoto školního roku angažuje Gymnázium Žďár nad Sázavou, Gymnázium Třebíč, Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou a Střední průmyslová škola Třebíč. Program podpoří svým partnerstvím také Vysoká škola Polytechnická Jihlava a Kraj Vysočina. Program je založen na spolupráci škol a zúčastněných firem. Ty se zapojují různě, například formou přednášek, workshopů, praxí či stáží pro studenty. Program směřuje studenty k technice, k oblasti moderních technologií, umělé inteligence, projektového řízení, ale i komplexního řešení různých problémů. Studenti se tak zároveň díky získaným zkušenostem mohou lépe rozhodovat o svém vzdělávání a budoucí kariéře.

Převis poptávky po IT odbornících
Vzdělávací programy jako je P-TECH mají ambici zlepšit situaci na trhu práce, který rychle mění nové technologie. Podle odhadů Evropské komise chybí dnes v EU zhruba půl milionu specialistů na ICT. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR je to jen v Česku téměř 20 tisíc IT profesionálů. „Podobné vzdělávací aktivity, které rozšiřují rámec běžné výuky, jsou pro studenty do budoucna velmi cenné. S postupujícím zaváděním moderních technologií totiž i v českých firmám narůstá poptávka po kvalifikovaných technicích. Aktivity programu P-tech přitáhnou mladé blíže k technickým oborům a kdo ví, třeba mezi šikovnými studenty najdeme i naše budoucí kolegy, “ dodává Jiří Kabelka, který je zároveň předsedou představenstva Národního centra Průmyslu 4.0.

Úvodní ilustrační foto: archiv IBM

  • Facebook
  • Twitter