Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Zákulisí rekonstrukce: Oprava radnice odhalila historické malby

/
/
/
287 ZobrazeníStaleté stropní trámy, pozůstatky po požáru nebo starodávné malby. To jsou tajemství, na která narazili dělníci během třetí fáze rekonstrukce staré brodské radnice. Časový rozvrh termínů dokončení se nemění. Veřejnosti se tyto historické připomínky zpřístupní počátkem jara příštího roku.

„Na některá překvapení jsme narazili v průběhu oprav. Byla jich celá řada. Třeba vstupy a průchody do gotického kamenného portálu, stropní trámy, které byly schovány,“ říká místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek. A nejen to. Například restaurování omítky odhalilo stopy po požáru z roku 1662. Tyto části budovy plánuje město jako připomínku zachovat. „Bude to zajímavý relikt pro návštěvníky. Uvidí stopy po požáru, který velmi zdevastoval a znehodnotil tento starý objekt,“ pokračuje Libor Honzárek.

Přestože opravy trvají už několik měsíců, někteří brodští obyvatelé je nestihli zaregistrovat. „Nevšimla jsem si,“ tvrdí Lenka Fialová. Naopak jiní se už těší na kulturní akce. „Chodila jsem tam dříve na koncerty a literární čtení, tak na to se těším,“ vypráví Andrea Vašíčková.

Město plánuje opravované prostory využívat jako kulturní sál a informační centrum. Zadní část budovy obohatí expozice o stavebním vývoji města. Novinkou bude galerie sloužící menším výstavám. Díky nově instalované výtahové kabině se stane přístupnějším místem i pro osoby se sníženou schopností pochybu.

Poslední fáze rekonstrukce stála městský rozpočet 30 milionů korun. Celkové náklady jsou vyšší. „V předchozích etapách se tady utratilo na 70 milionů korun, které město v posledních deseti letech nainvestovalo,“ dodává Libor Honzárek. K tomu ještě přibydou náklady spojené s vybavením interiéru. Věří, že se tato investice vyplatí. Radnice se tak promění v centrum kulturního dění. Vytvoří místo setkávání a inspirace.

Úvodní foto: Místostarosta Libor Honzárek při natáčení reportáže pro letní školu, foto: Jaroslav Loskot

Autorka textu: Pavla Nosková, účastnice Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského 2023

  • Facebook
  • Twitter