Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

Začátek prázdnin na Vysočině ve znamení dopravně bezpečnostních akcí

/
/
/
622 ZobrazeníPrvní prázdninový víkend byl na Vysočině ve znamení dopravně bezpečnostní akce zaměřené na kontrolu všech účastníků silničního provozu. Cílem bylo ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit počet dopravních nehod na silnicích regionu. Dopravně bezpečnostní akce budou podle policie pokračovat po celé letní prázdniny.

Do kontrol se zapojili policisté dopravní, pořádkové a cizinecké policie, kteří v průběhu víkendu zkontrolovali 1 535 vozidel a zjistili 245 dopravních přestupků. Celkem 235 přestupků v dopravě vyřešili policisté uložením pokuty v příkazním řízení. Deset zjištěných přestupků bude odevzdáno do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu.

„Ve 33 případech řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost jízdy, ve třech případech policisté zjistili, že řidič byl v podnapilém stavu – naměření hodnoty byly do jednoho promile alkoholu. Ve 33 případech policisté zjistili, že řidiči nebo jejich spolujezdci nepoužili při jízdě bezpečnostní pásy, v 31 případech neměli řidiči v pořádku technický stav svého vozidla a devět řidičů jelo po dálnici D1 bez platné dálniční známky. Sedm řidičů při kontrole nepředložilo doklad o zákonném pojištění vozidla – tzv. povinné ručení,“ popisuje mluvčí policie Dana Čírtková.

Období dvouměsíčních letních prázdnin s sebou tradičně přináší z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu celou řadu specifik. „Proto dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu se zaměřením na všechny skupiny účastníků bude jednou z hlavních priorit policie v našem kraji pro celé dva prázdninové měsíce. Z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu patří letní prázdninové období mezi nejrizikovější v rámci celého roku, a proto by měli všichni účastníci, motorizovaní i nemotorizovaní, věnovat zvýšenou pozornost dodržování všech zákonem stanovených povinností a při jízdě se plně věnovat řízení vozidla. Při cestování s dětmi je důležité používat dětské autosedačky. V opačném případě hrozí riziko dopravních nehod,“ upozorňuje Čírtková.

„Z našich zkušeností víme, že letní prázdniny bývají spojené především s vyšším pohybem nemotorizovaných účastníků, dětí i dospělých a ti jsou na silnicích velmi zranitelní. Často se v silničním provozu pohybují děti i dospělí na jízdních kolech nebo bruslích a zapomínají na používání ochranných prostředků, jako jsou cyklistické přilby, chrániče a především reflexní prvky. Cyklisté si musí uvědomit, že podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovi hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila svému uživateli život. Je proto nutné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let,“ uzavírá policejní mluvčí.

  • Facebook
  • Twitter