Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Za posledních pět let vzrostl počet žen v jaderné energetice, v Dukovanech jich pracuje 130

/
/
/
904 ZobrazeníO více než dvacet procent stoupl za posledních pět let počet žen, které pracují v českých jaderných elektrárnách. Aktuálně jich je zaměstnáno v Dukovanech a v Temelíně 282 a další působí v dodavatelských firmách. Celkově jejich počet v původně silně mužském prostředí překročil deset procent.

Specialistky, manažerky, jaderné fyzičky nebo třeba ekonomky. Zaměření žen pracujících v jaderných elektrárnách je velmi pestré. Z celkového počtu zaměstnanců pak ženy tvoří deset procent a toto číslo stále roste. „Pohlaví nebo věk nerozhodují o tom, zda člověk u nás získá práci a rozvíjí kariéru. Klíčové jsou znalosti a schopnosti, a je jen dobře, že se ženy dokáží prosadit v našem oboru. Současně registrujeme i rostoucí zájem například v rámci jaderných maturit či letních univerzit, “ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

ČEZ má propracovaný vzdělávací systém pro mladé. Každoročně se na jaderných elektrárnách konají odborné stáže. Z jedné takové „vzešla“ také čerstvá zaměstnankyně, dnes specialistka jaderné bezpečnosti Karolina Osičková. „Na elektrárně jsem se zúčastnila jak Jaderné maturity, tak Letní univerzity a obojí mě utvrdilo v tom, že jsem se vydala správným směrem,“ říká s úsměvem Karolina Osičková, která vystudovala ČVUT v Praze – Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou a Fakultu strojní.

Rostoucí zájem žen potom potvrzují profesní organizace.
„Oblast jaderné energetiky a výzkumu nikdy nebyla pouze mužskou záležitostí. WIN je profesní a zájmové sdružení žen, které pracují v jaderné oblasti a všude tam, kde se k mírovým účelům využívá energie z jádra a ionizujícího záření, nebo se o tyto obory zajímají,“ říká Larisa Dubská, předsedkyně českých „winek“. Tedy sdružení WIN (Women in Nuclear – Ženy v jádru), jehož cílem je přispívat k objektivnímu informování veřejnosti o jaderné energetice a využití ionizujícího záření. Jeho členkou je i Hana Roupcová, která pracuje v Jaderné elektrárně Dukovany na pozici vedoucí chemických laboratoří. „Vrátila jsem se po mateřské dovolené v létě loňského roku. Máme tři děti, rodina je pro mě základ, ale svoji práci mám také velice ráda a jsem vděčná, že mohu skloubit obojí dohromady,“ říká Hana Roupcová.

Aktuálně v Jaderné elektrárně Dukovany pracuje 130 žen na řadě pozic, včetně vysoce specializovaných a manažerských pozic. Za poslední tři roky se jejich počet zvýšil o třetinu a tento trend by měl, stejně jako v druhé české jaderné elektrárně Temelín, dál pokračovat.

  • Facebook
  • Twitter